Flet Ministri i Brendshëm: Kërkimet janë zgjeruar edhe në pjesën maqedonase të Lepencit

29.04.2018 14:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Flet Ministri i Brendshëm: Kërkimet janë zgjeruar edhe në pjesën maqedonase të Lepencit

Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi, ka thënë se kanë krijuar kontakte me palën maqedonase për të kërkuar trupat e dy policëve, që u aksidentuan të shtunën mbrëma, me veturë e cila kishte rënë në lumin Lepenc.

Gashi ka thënë se të gjitha institucionet janë angazhuar për gjetjen e dy zyrtarëve policorë, të cilët ishin në detyrë kur ka ndodhur aksidenti.

“Kemi krijuar kontakte me palën maqedonase. I kanë bërë disa pengesa në lumë, nëse prej kohës së reagimit, kanë mbërri diçka. Aksioni po vazhdon”, ka thënë Gashi, për Express, të shtunën.

“Kemi përdorë të gjitha kapacitete për t’i gjetur sa më shpejt”, ka shtuar ai.

Ndërkohë, ka konfirmuar se hetimet janë duke i zhvilluar, por nuk ka treguar nëse ka pista tjera të hetimeve përpos të aksidentit në Lepenc.

“Janë duke u marrë. Janë angazhuar ekipet hetuese. Nuk mund të japi deklarata dhe janë në proces institucionet përkatëse. Ato do të na japin një raport, me të cilin do t’i njoftojnë edhe publikun”, ka shtuar ai.

Udhëheqësi i Punëve të Brendshme në Kosovë, që ka marrë pozitën para tri javësh, ka thënë se ka urdhëruar gjithë vartësit dhe agjencitë tjera për të punuar në gjetjen e trupave të policëve.

“Isha në vendin e ngjarjes. Të gjitha njësitë e specializuara kanë dalë në vendin e ngjarjes. Janë marrë të gjitha rastet që merren në raste të tilla. Krejt çka është në autoritetin tim i kam urdhëruar. Të gjithë vartësit e mi i kam autorizuar dhe agjencitë e specializuara”, ka shtuar ai.

Dy policët që ishin pjesë e Stacionit Policor në Kaçanik ishin aksidentuar të shtunën teksa ishin në një patrull në dalje të qytetit.

Ende nuk ka asnjë rezultat në gjetjen e tyre derisa kërkimet po i vazhdojnë edhe në pjesën e Maqedonisë.

Lexo më shumë në: http://www.gazetaexpress.com/lajme/flet-ministri-i-brendshem-kerkimet-jane-zgjeruar-edhe-ne-pjesen-maqedonase-te-lepencit-530380/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Personat me Aftësi të Kufizuara janë pjesë e rëndësishme e shoqërisë sonë

Haradinaj: Personat me Aftësi të Kufizuara janë pjesë e rëndësishme e shoqërisë sonë

AAK propozon amandament për buxhetin të Ligjit të Pagave, planifikohet që të hyjë në zbatim në mars të 2022

AAK propozon amandament për buxhetin të Ligjit të Pagave, planifikohet që të hyjë në zbatim në mars të 2022

Sveçla e Haxhiu e njoftuan Reynders për progresin e arritur në Kosovë

Sveçla e Haxhiu e njoftuan Reynders për progresin e arritur në Kosovë

Aksion i Policisë së Kosovës, vetëm në Komunën e Istogut katër të arrestuar

Aksion i Policisë së Kosovës, vetëm në Komunën e Istogut katër të arrestuar

ATK’ja ka një njoftim shumë të rëndësishëm për ata që investojnë në kriptovaluta

ATK’ja ka një njoftim shumë të rëndësishëm për ata që investojnë në kriptovaluta

Haradinaj: Presidentja Osmani është totalisht e kontrolluar nga Kurti

Haradinaj: Presidentja Osmani është totalisht e kontrolluar nga Kurti

Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Mustafa: VV-ja u ndëshkua në zgjedhjet lokale, qytetarët u frikësuan se mund të vijë te një qeverisje arbitrare

Mustafa: VV-ja u ndëshkua në zgjedhjet lokale, qytetarët u frikësuan se mund të vijë te një qeverisje arbitrare

Pacolli: Pagova 90 mijë euro avionin privat që të kthehesha në Kosovë për të votuar Vjosa Osmanin si presidente

Pacolli: Pagova 90 mijë euro avionin privat që të kthehesha në Kosovë për të votuar Vjosa Osmanin si presidente

Kurti mirëpret emërimin e Stuart Peach si Emisar Special të Britanisë për Ballkanin Perëndimor

Kurti mirëpret emërimin e Stuart Peach si Emisar Special të Britanisë për Ballkanin Perëndimor

Ministria e Jashmte i ndaloi vizitën Petkoviqit për sot dhe nesër

Ministria e Jashmte i ndaloi vizitën Petkoviqit për sot dhe nesër

Shpërblime për mjekët që nxisin vaksinimin e pacientëve

Shpërblime për mjekët që nxisin vaksinimin e pacientëve

Tre skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

Tre skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Policia e Ferizajt për një muaj shqiptoi mbi 4 mijë gjoba në trafik

Policia e Ferizajt për një muaj shqiptoi mbi 4 mijë gjoba në trafik

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Serbia voton për ndryshime kushtetuese