“Flaka e Janarit” merr statusin e mbrojtjes së trashëgimisë shpirtërore

26.10.2020 14:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Flaka e Janarit” merr statusin e mbrojtjes së trashëgimisë shpirtërore

“Flaka e Janarit”, tashmë është bërë ngjarje tradicionale që organizohet në Gjilan. Ky manifestimi sot ka marrë statusin e mbrojtjes së trashëgimisë shpirtërore kulturore.

Statusi i mbrojtjes së trashëgimisë shpirtërore e kulturore u bë gjatë një vizite që bëri ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi e cila bashkë me Lutfi Hazirin dhe zëvendësministren, Valdete Bajrami vizituan Teatrin e Gjilanit.

Nga këtu Dumoshi ka vlerësuar manifestimin “Flakës së Janarit” që bëhet tash e 29 vjet, duke thënë se trashëgimia është kujtesë e fazave të ndryshme të cilën populli i Kosovës e ka jetuar.

“Sot kemi ardh me një lajm dhe jemi në vigjilje të 30 vjetorit të ‘Flakës së Janarit’, ku për 29 vjet është bërë në trashëgimi traditë e manifestimit të ‘Flakës së Janarit’, e cila i ka katër shtyllat kryesore, pra të artit pamor, të artit skenik, artit letrar dhe artit muzikor”, ka thënë Dumoshi.

Dumoshi derisa manifestimin “Flaka e Janarit”, e vendosi në listën e trashëgimisë shpirtërore premtuar se ky manifestim do të përkrahet nga MKRS-ja.

“Si ministre e kulturës kam marrë një vendim që t’i ndërtojmë dosjet tona në pjesën e trashëgimisë shpirtërore. Andaj jam e nderuar që bashkërisht me zëvendësministren të ia dorëzojmë kryetarit të komunës dosjen për trashëgiminë shpirtërore, ku si ministre kam marrë vendim që kjo të futet në listë”, ka thënë Dumoshi.

Një aktivitet si ky e bëri të lumtur të parin e Gjilanit, Lutfi Haziri i cili falënderoi Dumoshin lidhur me vendimin për të futur në mbrojtje manifestimin e “Flakës së Janarit”.

“Jam i lumtur që këtë javë me e fillu me një aktivitet të jashtëzakonshëm, por në mungesë të madhe të shkrimtarit Ramadan Mustafa, njeriu i cili veprave shqipe, shkrimeve shqipe ju dha vlerë, ju dha dimension tjetër, jo pse ka qenë anamorava tipik, por ka qenë shkrimtarë, publicist dhe një njëri i cili do t’i mungojë kulturës dhe kritikes shqipe në përgjithësi…Jemi në një ambient ku kemi punu shumë vite për të gjetur statusin e aktorit në komunën tonë, por tash edhe statusin e punonjësve të muzeut për ta zgjidhë bashkërisht, dhe ai objekt shkollë e muzikës ku ka qenë më herët, tash po bëhet muzeu i dytë i qytetit. Po në atë vend ka lindë “Flaka e Janarit”, si manifestim”, ka thënë Haziri.

Haziri e ka thënë se kjo është mirënjohja më e madhe e cila drangohet në kategorinë e flamurit, të qytetit dhe demokracisë që parlamenti Evropian ja ka ndarë Gjilanit, dhe në rrafshin e mirënjohjes kolektive si qytet i lirisë që është marrë nga presidenti i Republikës së Kosovës. /B.Hajdari/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pandemia lë pa punë punëtorët me kontrata mbi vepër

Pandemia lë pa punë punëtorët me kontrata mbi vepër

Kush do të përfitojë nga Rimëkëmbja Ekonomike

Kush do të përfitojë nga Rimëkëmbja Ekonomike

​Makolli nga Kizhevaku: Dyshojmë se në Serbi ka disa varreza masive me trupa civilë të vrarë e të zhdukur

​Makolli nga Kizhevaku: Dyshojmë se në Serbi ka disa varreza masive me trupa civilë të vrarë e të zhdukur

​Hoti: Qeveria mund të bie por jo të shantazhohet

​Hoti: Qeveria mund të bie por jo të shantazhohet

Cakaj: Dy vendet tona do të flasin njëzëri për shqiptarët në rajon dhe dialogun Kosovë-Serbi

Cakaj: Dy vendet tona do të flasin njëzëri për shqiptarët në rajon dhe dialogun Kosovë-Serbi

Formohet qeveria e re e Malit të Zi

Formohet qeveria e re e Malit të Zi

​LDK, PDK dhe AAK mirëpresin votimin e Rimëkëmbjes Ekonomike, LVV thotë se favorizon oligarkët

​LDK, PDK dhe AAK mirëpresin votimin e Rimëkëmbjes Ekonomike, LVV thotë se favorizon oligarkët

11 të vdekur dhe 478 raste të reja me koronavirus

11 të vdekur dhe 478 raste të reja me koronavirus

Hoxhaj për votimin e Ligjit: Vendimi më i rëndësishëm në 2020

Hoxhaj për votimin e Ligjit: Vendimi më i rëndësishëm në 2020

Si dhe kur mund të bëhet tërheqja e 10 %-shit? Trusti del me një sqarim për qytetarët

Si dhe kur mund të bëhet tërheqja e 10 %-shit? Trusti del me një sqarim për qytetarët

Hoti: Nga Ligji për Rimëkëmbje, qytetarët dhe bizneset do ta ndjejnë përkrahjen direkte të Qeverisë

Hoti: Nga Ligji për Rimëkëmbje, qytetarët dhe bizneset do ta ndjejnë përkrahjen direkte të Qeverisë

Pacolli pas votimit të Ligjit për Rimëkëmbje: Më vjen keq që jemi vonuar aq shumë

Pacolli pas votimit të Ligjit për Rimëkëmbje: Më vjen keq që jemi vonuar aq shumë

Pas kalimit të Ligjit për Rimëkëmbje, VV fton konferencë të jashtëzakonshme

Pas kalimit të Ligjit për Rimëkëmbje, VV fton konferencë të jashtëzakonshme

MPB nga sot nis pajisjen me letërnjoftime për qytetarët

MPB nga sot nis pajisjen me letërnjoftime për qytetarët

Miratohet Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike

Miratohet Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike

​Ish-gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Simmons dëshmon para deputetëve të Kuvendit të Kosovës më 18 janar

​Ish-gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Simmons dëshmon para deputetëve të Kuvendit të Kosovës më 18 janar