Finlanda do të ndërtojë barriera në kufirin me Rusinë

10.06.2022 09:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Finlanda do të ndërtojë barriera në kufirin me Rusinë

Qeveria e Finlandës planifikon të ndryshojë legjislacionin e kufirit për të lejuar ndërtimin e barrierave në kufirin e saj lindor me Rusinë.

Kjo si një lëvizje për të forcuar gatishmërinë kundër kërcënimeve hibride, në mes të pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Finlanda, e cila aktualisht është duke aplikuar për anëtarësim në aleancën ushtarake perëndimore në NATO, ka një histori luftërash me Rusinë, megjithëse aktualisht zona kufitare e mbuluar me pyje midis dy vendeve është shënuar vetëm me shenja dhe vija plastike për pjesën më të madhe të 1300 kilometra të saj, shkruan Aljazeera.

Qeveria finlandeze ka nxituar të forcojë sigurinë kufitare pasi ka frikë se Rusia mund të tentojë të ushtrojë presion mbi Finlandën duke dërguar azilkërkues në kufijtë e saj – siç e akuzoi Bashkimi Evropian për Bjellorusinë në fund të vitit të kaluar, kur qindra emigrantë nga Lindja e Mesme, Afganistani dhe Afrika u mbërthyen në kufirin polak.

Sipas rregullave ekzistuese të BE-së, migrantët kanë të drejtë të kërkojnë azil në çdo pikë hyrjeje në një vend anëtar të BE-së. Ndryshimet do të lejojnë gjithashtu ndërtimin e barrierave, të tilla si gardhe, si dhe rrugë të reja për të lehtësuar patrullimin kufitar në anën finlandeze.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Dalin 100 eurot për 46 mijë studentë

Dalin 100 eurot për 46 mijë studentë

Qeveria publikon udhëzim për çmimet e naftës, kaq centë do të fitojnë naftëtarët

Qeveria publikon udhëzim për çmimet e naftës, kaq centë do të fitojnë naftëtarët

Pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë, ZRrE-ja licencon kompaninë “Elektrosever” të operojë në veri

Pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë, ZRrE-ja licencon kompaninë “Elektrosever” të operojë në veri

Abdullahu: Veteranët për Qeverinë ishin të mirë vetëm në luftë, në paqe po trajtohen si tepricë

Abdullahu: Veteranët për Qeverinë ishin të mirë vetëm në luftë, në paqe po trajtohen si tepricë

Lëshohet përsëri urdhër arrest për Dardan Molliqajn

Lëshohet përsëri urdhër arrest për Dardan Molliqajn

Pas vizave, lajm i keq për Kosovën edhe për punën e NATO-s

Pas vizave, lajm i keq për Kosovën edhe për punën e NATO-s