FFK, në mbledhjen e mbajtur: Kërkuam që futbolli të fillojë sa më parë

13.05.2020 23:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
FFK, në mbledhjen e mbajtur: Kërkuam që futbolli të fillojë sa më parë

Kryetari i FFK-së, Agim Ademi dhe sekretari i përgjithshëm, Eroll Salihu, janë takuar sonte në mbrëmje me ministrin në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia.

Në takim ishin të pranishëm edhe ministrja në detyrë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, presidenti i KOK-ut, Besim Hasani, drejtori i DSK-së, Ibër Alaj dhe stafi i mjekëve të Kombëtares së Kosovës.

“Gjatë këtij takimi konsultativ u bisedua për fazat transitive të hapjes së aktiviteteve sportive, me theks të veçantë të rikthimit të futbollit. Në këtë takim u diskutua rëndësia e mbrojtjes së shëndetit publik, sikundërse u tha se edhe vetë sporti, ndër të tjera, në thelb ka vitalitetin e shëndetit trupor”.

“Presidenti i FFK-së, Agim Ademi shprehu nevojën që futbolli të kthehet sa më parë, duke pasur parasysh afatet që i ka paraqitur UEFA për federatat e saj anëtare për mbylljen e këtij edicioni garues, normalisht nëse për këtë siç tha ekzistojnë mundësitë dhe duke i ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme dhe duke i respektuar rekomandimet nga institucionet shëndetësore për masat mbrojtëse në stadiume”.

“Me këtë rast, presidenti Ademi para ministrit Vitia paraqiti masat që ka paraparë FFK-ja për stërvitjet dhe ndeshjet e futbollit, në mënyrë që të ruhet shëndeti i të gjithë pjesëmarrësve”.

“Ndërsa, ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia pasi i falënderoi për bashkëpunimin e treguar gjatë kësaj periudhe të pandemisë, i siguroi drejtuesit e FFK-së dhe të sportit se nga ana e institucioneve po ndërmerren të gjitha veprimet e duhura që gradualisht të rifillojnë edhe aktivitetet sportive, konform rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës”.

“Të gjitha palët u pajtuan që në ditët në vazhdim të mbahen edhe takime tjera, në mënyrë që sa më parë të merret vendimi për datën se kur futbollistët do të mund t’i rikthehen stërvitjeve e më pas edhe ndeshjeve të kampionatit”, thuhet në njoftim e FFK-së.

Në fund të takimit presidenti Ademi për punën e madhe që ka bërë Ministria e Shëndetësisë gjatë kësaj periudhe të vështirë të pandemisë ia ndau këtij institucioni një fanellë të Kombëtares së Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grenell: Kosova dhe Serbia janë pajtuar që Ujmani të quhet “Liqeni Trump”

Grenell: Kosova dhe Serbia janë pajtuar që Ujmani të quhet “Liqeni Trump”

​Gjykata Speciale: Viktimat do të marrin pjesë në proceset gjyqësore

​Gjykata Speciale: Viktimat do të marrin pjesë në proceset gjyqësore

Nipi i Pablo Escobar gjeti 18 milionë dollarë në një vend të fshehtë

Nipi i Pablo Escobar gjeti 18 milionë dollarë në një vend të fshehtë

Nga viti i ardhshëm do të ndryshojë çmimi i sigurimeve të automjeteve

Nga viti i ardhshëm do të ndryshojë çmimi i sigurimeve të automjeteve

Vret gruan me shufër, ngritet aktakuzë

Vret gruan me shufër, ngritet aktakuzë

Shoqata e Naftëtarëve thërret kuvend të jashtëzakonshëm

Shoqata e Naftëtarëve thërret kuvend të jashtëzakonshëm

Ibrahimovic rezulton pozitiv me Covid-19

Ibrahimovic rezulton pozitiv me Covid-19

Studimi: Koronavirusi bëhet më infektues, vaksinat mund të bëhen joefektive

Studimi: Koronavirusi bëhet më infektues, vaksinat mund të bëhen joefektive

​Mbi 4 mijë kërkesa për leje-qëndrim në Kosovë

​Mbi 4 mijë kërkesa për leje-qëndrim në Kosovë

87 të shëruar dhe 63 raste me COVID-19

87 të shëruar dhe 63 raste me COVID-19

“Është vështirë të fitohet liberalizimi i vizave”

“Është vështirë të fitohet liberalizimi i vizave”

Shkencëtarët bëjnë një zbulim të rëndësishëm mbi koronavirusin, që hedh dritë të re në procesin e infeksionit

Shkencëtarët bëjnë një zbulim të rëndësishëm mbi koronavirusin, që hedh dritë të re në procesin e infeksionit

A do t’ia sigurojë LDK votat e saj për Ramush Haradinajn president?

A do t’ia sigurojë LDK votat e saj për Ramush Haradinajn president?

Gjykata Speciale konfirmon arrestimin e Salih Mustafës

Gjykata Speciale konfirmon arrestimin e Salih Mustafës

Legjenda e Barcelonës Suarez, i bashkohet Atletico Madridit

Legjenda e Barcelonës Suarez, i bashkohet Atletico Madridit

Shefi i zyrës së DFC në Serbi sot vjen në Kosovë

Shefi i zyrës së DFC në Serbi sot vjen në Kosovë