Eurodeputeti austriak u drejtohet pesëshes së BE-së: Duhet ta njihni Kosovën, është shtet i pavarur

E publikuar: 12/05/2023 13:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Eurodeputeti austriak Thomas Waitz, në Parlamentin Evropian  ka folur për Kosovën ku ka thënë se Kosova është një shtet i pavarur dhe ju ka bërë thirrje edhe shteteve të tjera ta njohin atë.

Ai i tha Spanjës, Rumanisë, Sllovakisë, Qipros dhe Greqisë, se duhet ta njohin Kosovën si shtet dhe të kenë paqe në Ballkanin Perëndimor dhe zgjerimin e BE-së.

“Spanja, Rumania, Sllovakia, Qipro dhe Greqia: #Kosova është shtet i pavarur. Është koha për ta njohur atë. Kjo është jetike për paqen në #Ballkanin Perëndimor dhe #Zgjerimin e BE-së”, ka thënë ai në Parlamentin Evropian.