“Është momenti i fundit që Vitia të deklarohet se a do të jetë ministër i të gjithëve”

17.09.2021 12:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Është momenti i fundit që Vitia të deklarohet se a do të jetë ministër i të gjithëve”

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës sot ka protestuar para Ministrisë së Shëndetësisë̈, lidhur me nxjerrjen e udhëzimit administrativë për shtesat mbi pagë të bazuar në Ligjin për luftimin dhe parandalimin e pandemisë.

Kryetari i federatës, Blerim Syla, deklaroi para mediave se kjo protestë është simbolike me pak persona për shkak të situatës me pandeminë, edhe pse siç u shpreh, e kanë telefonuar shumë kolegë duke dashur që t’i bashkëngjiten sot aty.

Ai po ashtu tregoi se protesta është e ndarë në dy pjesë, kjo para MSH-së, dhe tjetra që pritet të zhvillohet pas dy orës para kryeministrisë.

“Kjo protestë ka të bëjë me atë se mu në këtë ndërtese, ministri Arben Vitia përgjatë gjithë këtyre muajve e ka neglizhuar totalisht punëtorin shëndetësor dhe e ka ndërprerë çdo dialog social me ne. I vetmi takim me të ka qenë vetëm një herë ku kemi ofruar ndihmë për vaksina”.

Ai akuzoi Vitinë se kërkesat e tyre nuk janë adresuar në Qeveri përmes tij dhe se për shkak të neglizhencës së tij po ndodh degradimi i punëtorëve shëndetësor, sepse siç tha, punëtorin shëndetësor ai e ka lënë në mëshirë të menaxherëve të vegjël dhe vartësve te tyre.

“Prandaj sindikata sot s’ka pasur rrugëdalje tjetër. Është momenti i fundit që Vitia të deklarohet se a do të jetë ministër i të gjithëve apo do të na lërë edhe më tutje në mëshirën e fatit”.

“Nuk është e vërtetë që kemi mjaftueshëm barna, siç ka thënë ai. Madje marria më e madhe që e ka bërë është se është deklaruar që ‘në kuadër të ndihmës ne i kemi dhënë këtyre edhe vaksinat’, e ky është turp edhe ofendim”.

“Ato 60 euro kanë qenë shumë ofenduese, që e kanë shkelur edhe ligjin antiCOVID, për çka mund të pasoje edhe padia”, u shpreh Syla.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë