Escobar dhe Abazoviq takohen në Washington, flasin për Ballkanin Perëndimor

20.10.2021 08:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Escobar dhe Abazoviq takohen në Washington, flasin për Ballkanin Perëndimor

Në ndërtesën e Departamentit të Shtetit në Washington, i dërguari amerikan për Ballkanin, Gabriel Escobar dhe zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, folën për situatën e përgjithshme politike dhe qëndrimin e administratës së re amerikane ndaj Ballkanit Perëndimor.

Qeveria malazeze njoftoi se i dërguari amerikan në Ballkan tha se Shtetet e Bashkuara dhe Mali i Zi nuk ishin vetëm miq, por edhe aleatë, dhe Abazoviq theksoi se Podgorica mbeti e fortë në kursin euroatlantik dhe avokoi që Ballkani Perëndimor të bëhet anëtar i plotë i Bashkimit Evropian.

Abazoviq theksoi se Ballkanit Perëndimor i mungon freskia dhe se rajoni ka nevojë për udhëheqës të rinj të cilët do të ndryshojnë fokusin nga temat kombëtare dhe fetare në ekonomi dhe tema që janë me rëndësi jetike për popullatën, transmeton Klankosova.tv.

Në këtë drejtim, Abazoviq potencoi se Mali i Zi dëshiron marrëdhëniet më të mira fqinjësore në Ballkanin Perëndimor dhe një ndryshim në imazhin e rajonit në arenën ndërkombëtare.

Ai gjithashtu raportoi për rezultatet që Mali i Zi ka arritur në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, veçanërisht në shtypjen e kontrabandës së drogës dhe cigareve, duke deklaruar se qeveria e re ka hasur në shumë probleme që janë produkt i një qeverie të korruptuar tridhjetëvjeçare, përcjell Tanjug.

Zëvendëskryeministri malazez dhe ministri i jashtëm Gjorgje Raduloviq është për një vizitë pune në Washington, ku do të zhvillojë bisedime me disa zyrtarë të lartë të qeverisë amerikane, tha shërbimi i marrëdhënieve me publikun i qeverisë malazeze.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Miftaraj çuditet pse rasti në Gllogjan nuk po hetohet nga Prokuroria Speciale

Miftaraj çuditet pse rasti në Gllogjan nuk po hetohet nga Prokuroria Speciale

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë