Eksperti britanik: Drama po i afrohet momentit të së vërtetës, për veriun e Kosovës ka vetëm një skenar

17.10.2021 14:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Eksperti britanik: Drama po i afrohet momentit të së vërtetës, për veriun e Kosovës ka vetëm një skenar

Drama dy-dekadëshe në Kosovë po shkon drejt momentit të saj të shumëpritur të së vërtetës, beson Timothy Less, bashkëpunëtor i Demostat nga Universiteti i Cambridgeit. Sidoqoftë, ai nuk e përjashton mundësinë ekstreme që forcat e Kosovës, si dhe ushtria serbe, të përpiqen të vendosin kontroll mbi veriun e Kosovës në të ardhmen e parashikueshme, transmeton Gazeta Express.

Less beson se kjo do ta përmbyste gjithashtu debatin për të ardhmen e Kosovës, sepse “statusi i serbëve në Jug do të fillojë të konsiderohet, i cili pa dyshim do ta lidhë Serbinë me statusin e shqiptarëve në Luginën e Preshevës”.

Ai parashikon që çështja e së ardhmes së Kosovës ndoshta do të marrë një dimension më të gjerë, duke e lidhur këtu mundësinë e bashkimit me Shqipërinë.

“Kriza në Bosnjë po rritet paralelisht, ku serbët po përpiqen për shpërbërjen përfundimtare të shtetit dhe këto dy drama sigurisht që do të lidhen”, thotë Less.

“Në çdo rast, nëse Serbia e kërcënon Kosovën, dhe vëzhguesit e jashtëm nuk e mbështesin Kosovën, është pothuajse e sigurt që Kosova do t’i afrohet Shqipërisë, në mënyrë që të fitojë mbështetje dhe siguri, gjë që do ta bëjë bashkimin edhe më të sigurt”, shpjegoi Less, transmeton Express.

Sidoqoftë, sipas parashikimit të guximshëm të ekspertit britanik, faza tjetër në zgjidhjen e problemeve mes Kosovës dhe Serbisë ndoshta do të përcaktohet me forcë.

“Do të jetë një zhvillim dramatik i situatës, por është logjike që është skenari i vetëm që mbetet, nëse shqiptarët nuk e duan status-quo-në ose formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, dhe Serbia refuzon idenë e integrimit të veriut në pjesën tjetër të Kosovës”, tha Less, transmeton N1.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjykata Supreme refuzon kërkesën e VV-së për zgjedhjet në Prizren

Gjykata Supreme refuzon kërkesën e VV-së për zgjedhjet në Prizren

Të hënën, Kuvendi shqyrton pikat e papërfuduara të pesë seancave

Të hënën, Kuvendi shqyrton pikat e papërfuduara të pesë seancave

Bajqinovci: Nuk ka vendim e as dhënie në shfrytëzim të pajisjeve ushtarake për policinë

Bajqinovci: Nuk ka vendim e as dhënie në shfrytëzim të pajisjeve ushtarake për policinë

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Ministri Sveçla mori pjesë në forumin ministerial në Brdo të Sllovenisë

Ministri Sveçla mori pjesë në forumin ministerial në Brdo të Sllovenisë

Përveç zyrtarëve komunalë, policia arrestoi edhe 19 qytetarë që dyshohen për dallavere me subvencione

Përveç zyrtarëve komunalë, policia arrestoi edhe 19 qytetarë që dyshohen për dallavere me subvencione

Asnjë i vdekur dhe 13 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 13 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Haradinaj: Personat me Aftësi të Kufizuara janë pjesë e rëndësishme e shoqërisë sonë

Haradinaj: Personat me Aftësi të Kufizuara janë pjesë e rëndësishme e shoqërisë sonë

AAK propozon amandament për buxhetin të Ligjit të Pagave, planifikohet që të hyjë në zbatim në mars të 2022

AAK propozon amandament për buxhetin të Ligjit të Pagave, planifikohet që të hyjë në zbatim në mars të 2022

Sveçla e Haxhiu e njoftuan Reynders për progresin e arritur në Kosovë

Sveçla e Haxhiu e njoftuan Reynders për progresin e arritur në Kosovë

Aksion i Policisë së Kosovës, vetëm në Komunën e Istogut katër të arrestuar

Aksion i Policisë së Kosovës, vetëm në Komunën e Istogut katër të arrestuar

ATK’ja ka një njoftim shumë të rëndësishëm për ata që investojnë në kriptovaluta

ATK’ja ka një njoftim shumë të rëndësishëm për ata që investojnë në kriptovaluta

Haradinaj: Presidentja Osmani është totalisht e kontrolluar nga Kurti

Haradinaj: Presidentja Osmani është totalisht e kontrolluar nga Kurti

Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Mustafa: VV-ja u ndëshkua në zgjedhjet lokale, qytetarët u frikësuan se mund të vijë te një qeverisje arbitrare

Mustafa: VV-ja u ndëshkua në zgjedhjet lokale, qytetarët u frikësuan se mund të vijë te një qeverisje arbitrare

Pacolli: Pagova 90 mijë euro avionin privat që të kthehesha në Kosovë për të votuar Vjosa Osmanin si presidente

Pacolli: Pagova 90 mijë euro avionin privat që të kthehesha në Kosovë për të votuar Vjosa Osmanin si presidente