Edi Rama: Ali Ahmeti është një nga pionierët e Ballkanit të Hapur

08.06.2022 21:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Edi Rama: Ali Ahmeti është një nga pionierët e Ballkanit të Hapur

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thurur lavde për kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti dhe e ka quajtur “pionier i Ballkanit të Hapur” duke shtuar se kur ai akuzohej se po ulej me armiq, nuk mund të imagjinohej që gjuha shqipe të ishte gjuhë zyrtare në Maqedoninë e Veriut dhe të kishte dy zëvendëskryeministra shqiptarë.

Këto komente Rama i bëri gjatë një konference për shtyp në Samitin e Ballkanit të Hapur në Ohër. Videon e ka shpërndarë vet Ahmeti në llogarinë e tij zyrtare në Facebook duke e falënderuar Ramën.

Ali Ahmeti është një nga pionierët e Ballkanit të Hapur edhe kur ne nuk ishim akoma këtu ku jemi e jo më në Ballkanin e Hapur. Mjafton të shikohet cfarë është sot i gjithë sistemi institucional i Maqedonisë së Veriut dhe cfarë ishin në kohën kur i thoshin Ali Ahmetit se po ulesh me armiq. Armiq që ishin në të njëjtin rrugicë dhe që ndajnë së bashku qiellin dhe tokën e këtij shteti. Shteti i cili është i ndërtuar nga dy popullsi shtetformuese: maqedonasit dhe shqiptarët”

“Ishte një kohë që as nuk mund të imagjinohej se gjuha shqipe do të ishte gjuhë zyrtare. Lërë më të imagjinohej se kryetari i Kuvendit do të ishte shqiptar, që dy zëvendëskryeministra do të ishin shqiptar që ku di unë sa ministra do të ishin shqiptarë e kështu me radhë. Pse i them këto. Ithëm pasi që kushdo do të dijë cfarë është Ballkani i hapur dhe ku duam të shkojmë ne ka shumë mënyra për ta mësuar dhe një nga mënyrat është të shikojë rrugëtimin e Ali Ahmetit. A është sot më mirë Maqedonia e veriut nga pikëpamja e harmonisë mes shqiptarëve e maqedonasve apo më keq, a është më mirë Maqedonia e Veriut nga cdo pikëpamje falë kësaj bashkëjetese apo më keq. Ja kjo është Ballkani i Hapur. Ti nuk e zgjedh se me kënd të ka rënë nga Zoti të ndash qiellin dhe tokën. Por ama ti zgjedh se si të bashkëjetosh me të”, tha Rama.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Dalin 100 eurot për 46 mijë studentë

Dalin 100 eurot për 46 mijë studentë

Qeveria publikon udhëzim për çmimet e naftës, kaq centë do të fitojnë naftëtarët

Qeveria publikon udhëzim për çmimet e naftës, kaq centë do të fitojnë naftëtarët

Pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë, ZRrE-ja licencon kompaninë “Elektrosever” të operojë në veri

Pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë, ZRrE-ja licencon kompaninë “Elektrosever” të operojë në veri

Abdullahu: Veteranët për Qeverinë ishin të mirë vetëm në luftë, në paqe po trajtohen si tepricë

Abdullahu: Veteranët për Qeverinë ishin të mirë vetëm në luftë, në paqe po trajtohen si tepricë

Lëshohet përsëri urdhër arrest për Dardan Molliqajn

Lëshohet përsëri urdhër arrest për Dardan Molliqajn

Pas vizave, lajm i keq për Kosovën edhe për punën e NATO-s

Pas vizave, lajm i keq për Kosovën edhe për punën e NATO-s