Driton Latifi kritikon mediat spanjolle: Si mund të shkruhet se Spanja luan kundër askujt

31.03.2021 19:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Driton Latifi kritikon mediat spanjolle: Si mund të shkruhet se Spanja luan kundër askujt

Gazetari sportiv, Driton Latifi, ka thënë se ka pasë raportime të mjaftueshme nga mediat kosovare lidhur me udhëtimin e Kombëtares së Kosovës në Spanjë me të cilën do të përballet sonte në kuadër të kualifikimeve për Kampionat Botëror.

“Unë besoj se edhe mundësitë e fundit teknologjike dhe të gjitha opsionet që janë krijuar viteve të fundit kanë krijuar hapësirë të mjaftueshme për televizionet dhe portalet që të jenë sa me mobilë në lidhje me raportimin sa më të mirë nga vendi i ngjarjes. Kemi një grup të gazetarëve që kanë udhëtuar me ekipin dhe një grup tjetër edhe me udhëtime vetanake. Jam i sigurt se në opinionin tonë kanë qarkulluar informata të mjaftueshme rreth asaj se çka po ndodh me Kombëtaren e Kosovës në Sevilla të Spanjës, përveç se edhe disa raste që kanë qenë vërtet të tepruara me raportime – si me hotelin që ishte raportim i ekzagjeruar, sepse hoteli nuk është i kushedi çfarë cilësie”.

Latifi, në një lidhje direkte për Klan Kosovën, ka kritikuar qasjen e mediave spanjolle se si kanë raportuar për lojën kundër Kosovës emrin e të cilës shpesh edhe nuk e kanë përmendur.

“Kam pasë raste që në këto dy ditë të jap disa intervista dhe të jem në kontakt me kolegët spanjollë. Është vërtet për t’u befasuar qasja e tyre dhe ua kam thënë haptas se një qasje tjetër duhet të jetë politika zyrtare dhe mediat e pavarura duhet të raportojnë në mënyrën më të mirë. Ajo çka më ka befasuar më së shumti, dhe që e kam hapur edhe në forumet ndërkombëtare të gazetarëve, ka qenë se si është e mundur që një medium sportiv aq shumë i njohur si AS që të mos e raportojë fare as emrin. Si mund të shkruhet se Spanja luan kundër askujt? Spanja po luan kundër ekipit kombëtar të Kosovës që është i pranuar me të drejta të plota në UEFA dhe FIFA”.

“Këto janë edhe një dëshmi përveç asaj se sa kundërshtarë ka Kosova, por ua kam thënë edhe atyre se është vërtet rënie prej provimit elementar të gazetarisë që të mos raportohet në mënyrën më të mirë dhe më të saktë se çka po ndodh këtu apo me kë do të luajë kombëtarja e tyre. Kosova është një shtet i pranuar me të drejta të barabarta në UEFA dhe FIFA dhe kjo qasja e tyre shpresoj që mos të vazhdojë në të ardhmen”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi