Drejtori sportiv i Arsenalit: Na gjykoni kur të kthehen të gjithë lojtarët

04.09.2021 17:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Drejtori sportiv i Arsenalit: Na gjykoni kur të kthehen të gjithë lojtarët

Drejtori teknik i Arsenalit, Edu Gaspar ka mbrojtur merkaton e klubit gjatë verës dhe bën thirrje për durim nga tifozët pas fillimit katastrofik të sezonit.

Arsenali nuk duhet të gjykohet shumë ashpër për fillimin e tyre katastrofik në kampanjën e re të Ligës Premier sepse ekipi nuk ka qenë në fuqinë e tij të plotë, ka theksuar drejtori teknik Edu.

Topçinjtë janë në fund të tabelës, pasi nuk arritën të regjistrojnë asnjë pikë ose të shënojnë një gol të vetëm pas tre ndeshjeve.

Humbjet ndaj Brentford, Chelsea dhe Manchester City kanë lënë tifozët të mërzitur dhe bëjnë thirrje për të bërë ndryshime drastike.

Por me lojtarët si Pierre-Emerick Aubameyang, Alexandre Lacazette, Nicolas Pepe dhe nënshkrimi i ri Ben White që munguan disa ndeshje ndërsa Thomas Partey, Gabriel dhe Eddie Nketiah janë ende jashtë fushës, Edu thotë se është e padrejtë t’i fshini ato plotësisht në këtë pikë.

“Sigurisht, na ka lënduar të jemi në atë situatë. Ne jemi të lënduar, unë jam i lënduar. Unë nuk dua të shoh klubin aty ku është, por dua të shoh ekipin duke luajtur së bashku”, tha ai për Sky Sports.

“Për të qenë të drejtë, ne kemi pasur tre ndeshje dhe unë nuk e kam parë ekipin të luajë së bashku. Pra, unë dua të shoh transferimet dhe dua të shoh skuadrën të përgatitet. Të tre ndeshjet që kemi luajtur kundër Brentford, Chelsea dhe Manchester City, për fat të keq kemi pasur disa momente të vështira sa i përket Covid dhe dëmtimeve.

“Unë dua të shoh ekipin të luajë së bashku dhe pastaj të gjykojmë ekipin kur ata luajnë së bashku. Pastaj, pas kësaj, nuk ka problem. Na gjykoni atëherë.

“Unë e kuptoj që situata në të cilën jemi tani është vërtet e vështirë. Nuk është një justifikim, por le të gjykojmë ekipin kur ata luajnë së bashku.”

Arsenali bëri gjashtë nënshkrime në dritaren e fundit të transferimeve, me White, Martin Odegaard, Aaron Ramsdale, Takehiro Tomiyasu, Albert Sambi Lokonga dhe Nuno Tavares.

Ata ishin ekipi me shpenzimet më të mëdha në Premier Ligë gjatë verës, por vetëm White dhe Odegaard pritet të hyjnë direkt në ekipin e parë, ndërsa të tjerët u sollën për të siguruar mbulim për lojtarët e tjerë ose për të depërtuar në të ardhmen.

Strategjia e klubit i ka lënë mbështetësit të zhgënjyer dhe pesimistë për sezonin aktual, por drejtori thotë se ata janë të fokusuar në ndërtimin e një themeli të fortë mbi të cilin mund të përmirësohen.

“Po, e kuptoj arsyen [tifozët nuk janë të impresionuar] sepse së pari, ata nuk e kanë parë ekipin të luajë së bashku akoma,” tha ai. “Kjo është një nga arsyet, por unë mendoj se ne duhet të shohim kontekstin më të gjerë sesa thjesht për të parë paratë rreth tij.

“Ne nënshkruam me gjashtë lojtarë që janë nën 23 vjeç, që do të thotë shumë për sa i përket planifikimit tonë. Normalisht, njerëzve u pëlqen të shohin vetëm një dritare, kështu që më duhet të them se është fotografia më e madhe sepse kemi filluar të planifikojmë këtë skuadër një vit më parë në kushtet e konsolidimit të ekipit dhe përpjekja për të marrë një themel më të mirë.

“Nëse ju kujtohet, në atë periudhë ne rinovuam Bukayo Saka dhe Gabriel Martinelli një vit më parë me synimin për të marrë atë lloj baze në ekip. Në një periudhë një vjeçare, ne nënshkruam 10 lojtarë dhe shtatë nga 10 janë nën 23 vjeç. Ne rinovuam shtatë lojtarë edhe në këtë periudhë, vetëm në ekipin e parë. Pesë nga shtatë janë edhe nën 23 vjeç.

“Pse e bëmë atë? Sepse ne kemi një arsye për të provuar përsëri për të krijuar një bazë të mirë dhe pastaj, një ditë, ndoshta do të nënshkruajmë vetëm me një ose dy lojtarë. Por pas kësaj, është e pamundur të nënshkruaj me një ose dy lojtarë vetëm sepse kemi shumë për të bërë” theksoi braziliani.

“Rasti këtu është se ne me të vërtetë besojmë në lojtarët që kemi në skuadër. Ndoshta njerëzit e tjerë jo, por ne besojmë. Nëse fillojmë ta shohim skuadrën së bashku, ne besojmë në skuadër” ka përfunduar drejtori teknik, Edu.

“Gunners” do të luajnë ndeshjen e radhës ndaj skuadrës së Norwich me 11 shtator, dhe do të kërkojnë fitoren e parë të edicionit të ri, pas tre humbjeve radhazi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pekin 2022/ Stadiumi “Capital” gati për eventet e provës

Pekin 2022/ Stadiumi “Capital” gati për eventet e provës

Kosova humb ndaj Gjeorgjisë

Kosova humb ndaj Gjeorgjisë

Organizohet forumi për hapjen e Kanalit Olimpik

Organizohet forumi për hapjen e Kanalit Olimpik

Tifozi i dhuron Shaqirit xhaketë me logo të UÇK-së (VIDEO)

Tifozi i dhuron Shaqirit xhaketë me logo të UÇK-së (VIDEO)

Boesel i hakmirret Krasniqit dhe ia rimerr titullin në kategorinë gjysmë të rëndë

Boesel i hakmirret Krasniqit dhe ia rimerr titullin në kategorinë gjysmë të rëndë

Video/ Broja makth i Hungarisë, vjen nga stoli dhe u jep 3 pikë kuqezinjve

Video/ Broja makth i Hungarisë, vjen nga stoli dhe u jep 3 pikë kuqezinjve

Nesër dalin në shitje biletat për ndeshjen Kosovë – Gjeorgji

Nesër dalin në shitje biletat për ndeshjen Kosovë – Gjeorgji

Gjilani i Munishit e mposht Dritën në derbin kontrovers në Fadil Vokrri

Gjilani i Munishit e mposht Dritën në derbin kontrovers në Fadil Vokrri

I papërsëritshmi Florian Marku, e mund boksierin ukrainas dhe shpallet kampion

I papërsëritshmi Florian Marku, e mund boksierin ukrainas dhe shpallet kampion

Ballkani takohet me Llapin në derbin e javës, formacionet zyrtare

Ballkani takohet me Llapin në derbin e javës, formacionet zyrtare

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova do t’u bashkohen Forcave të Armatosura Shqiptare

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova do t’u bashkohen Forcave të Armatosura Shqiptare

Një minutë heshtje në ndeshjet e kampionatit shqiptar në nderim të Ylli Mihalit

Një minutë heshtje në ndeshjet e kampionatit shqiptar në nderim të Ylli Mihalit

Real Madrid prezanton fanellat e treta për sezonin 2021/22

Real Madrid prezanton fanellat e treta për sezonin 2021/22

Kean: Nuk ndjejë presion në zëvendësimin e Ronaldos

Kean: Nuk ndjejë presion në zëvendësimin e Ronaldos

U godit me top nga CR7, Nobile: E pyeta a kam vdekur?

U godit me top nga CR7, Nobile: E pyeta a kam vdekur?

Ronaldo braktis shtëpinë në fshat, delet e zgjonin herët nga gjumi

Ronaldo braktis shtëpinë në fshat, delet e zgjonin herët nga gjumi