Dragica Gashiqit nuk i lejohet vendosja e derës së blinduar në banesën e saj në Gjakovë

30.06.2021 13:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dragica Gashiqit nuk i lejohet vendosja e derës së blinduar në banesën e saj në Gjakovë

Dragica Gashiq, e cila në fillim të qershorit të këtij viti, është kthyer në Gjakovë, si serbja e parë, thotë që autoritetet lokale, të mërkurën, më 30 qershor, nuk e kanë lejuar që në hyrjen e banesës së saj të ndërrojë derën dhe mbi të të vendosë grila të hekurta.

Ajo ka thënë se ka dashur që derën që aktualisht e ka në hyrje të banesës, ta zëvendësojë dhe ta forcojë, sepse nuk ndihet e sigurt.Dragica sqaron se nga mjeshtri që po vendoste derën, autoritetet lokale në Gjakovë kanë kërkuar lejen për punimet, si dhe me pas e kanë konfiskuar derën.

“Unë nuk e di se çfarë të bëj tash. Çfarë të bëj?”, ka pyetur Gashiq, e cila megjithatë ka theksuar se nuk do të heqë dorë nga qëllimi i saj që të mbetet në Gjakovë.

“Pse do të vija unë në banesën time në qoftë se nuk menduar se do të mbetem këtu. Unë di shqip, di të gjendem. Pra, vetëm të mos më ngacmojnë”, theksoi ajo për Radion Evropa e Lirë.

Gashiq, person “i padëshiruar në Gjakovë”
Kthimi i Dragica Gashiqit në Gjakovë, ka nxitur reagime të shumta në këtë komunë, por protestat që ishin paralajmëruar për të hënën, megjithatë, janë anuluar.

Dragica Gashiq, tash e disa vite ka kërkuar nga Agjencia Kosovare e Pronës (Agjencia Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronës) që t’i lirohet banesa e saj në Gjakovë, gjë që tash i është mundësuar. Ajo, deri më tash, ka jetuar në Serbi, ndërkaq që, banesa e saj në Gjakovë ishte e uzurpuar.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


31 personave u heqet patentë shoferi në Ferizaj, mbi 600 persona gjobiten për tejkalim të shpejtësisë

31 personave u heqet patentë shoferi në Ferizaj, mbi 600 persona gjobiten për tejkalim të shpejtësisë

Viola Von Cramon mirëpret ambasadorin e ri amerikan në Prishtinë: Mezi pres të takohemi

Viola Von Cramon mirëpret ambasadorin e ri amerikan në Prishtinë: Mezi pres të takohemi

904 vaksina Anti-COVID u administruan në 24 orët e fundit në Kosovë

904 vaksina Anti-COVID u administruan në 24 orët e fundit në Kosovë

Në Klinikën e Kardiologjisë në QKUK kryhet një ndërhyrje e rrallë

Në Klinikën e Kardiologjisë në QKUK kryhet një ndërhyrje e rrallë

Publikohet raporti i IKSHPK-së, sërish numër i madh i rasteve të reja

Publikohet raporti i IKSHPK-së, sërish numër i madh i rasteve të reja

Vrasja e Lirije Qerimajt, iniciohet procedurë disiplinore ndaj prokurores Kasaloviq

Vrasja e Lirije Qerimajt, iniciohet procedurë disiplinore ndaj prokurores Kasaloviq

Ministri Latifi viziton IKSHPK’në, flet për masat Anti-COVID

Ministri Latifi viziton IKSHPK’në, flet për masat Anti-COVID

Kërkohet caktim i paraburgimit për 15 persona nga prokuroritë themelore

Kërkohet caktim i paraburgimit për 15 persona nga prokuroritë themelore

Nën masa të rrepta të sigurisë, Kadri Veseli mbërrin në shtëpi

Nën masa të rrepta të sigurisë, Kadri Veseli mbërrin në shtëpi

Ambasadori i ri amerikan: Nder i jetës sime të shërbej këtu, njerëzit e Kosovës janë në duar të sigurta

Ambasadori i ri amerikan: Nder i jetës sime të shërbej këtu, njerëzit e Kosovës janë në duar të sigurta

Kurti e Rizvanolli vizitojnë Telekomin e Kosovës

Kurti e Rizvanolli vizitojnë Telekomin e Kosovës

Haradinaj del me dy propozime për ruajtjen e fshehtësive profesionale në Polici

Haradinaj del me dy propozime për ruajtjen e fshehtësive profesionale në Polici

MPJ-së që kishte kredi sa dyfishi i rrogës

MPJ-së që kishte kredi sa dyfishi i rrogës

Jeff Hovenier merr detyrën e ambasadorit të ShBA-së në Kosovë

Jeff Hovenier merr detyrën e ambasadorit të ShBA-së në Kosovë

Tërmeti 5.5 shkallësh u ndie në 7 shtete të rajonit

Tërmeti 5.5 shkallësh u ndie në 7 shtete të rajonit

Tërmet i fortë në Greqi, dridhjet ndihen edhe në Kosovë

Tërmet i fortë në Greqi, dridhjet ndihen edhe në Kosovë