Donika Kadaj-Bujupi: Deri dje na bllokonte Serbia, sot atë rol po e luan Kosova

08.06.2022 22:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Donika Kadaj-Bujupi: Deri dje na bllokonte Serbia, sot atë rol po e luan Kosova

Sonte në emisionin Pressing po diskutohet për zhvillimet e fundit që lidhen me samitin e Ballkanit të Hapur që po mbahet në Ohër si dhe refuzimin e Kosovës, si e vetmja nga gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, që t’i bashkohet kësaj nisme.

Analistja politike, Donika Kadaj-Bujupi, thotë se në të kaluarën ishte Serbia që bllokonte Kosovën në nismat rajonale, ndërsa sot, është vetë Kosova që po e izolon veten.

“Kanë nevojë për njëfarë kauze. Nuk janë tu dalë me kallxu se cili është qëllimi i tyre ose pse po refuzojnë. Njëjtë ka ndodh me gazin. Ne ende nuk e dijmë sot se çka ka ndodhur me atë projekt dhe pse është refuzuar. Për mendimin tim ka qenë gabim strategjik refuzimi i gazit. Tash po ndodh një gabim i radhës”, tha Kadaj-Bujupi.

“Nuk dështon procesi për shkak se Kosova nuk merr pjesë. Dështon Kosova. Nëse na izolohemi, a e dini se çka ndodh. Serbia e shfrytëzon territorin tonë se ti nuk mundesh me i mbyll kufijtë edhe bashkëpunon me Shqipërinë ndërkohë që t’i je komplet i izoluar. Qe kjo ndodh. Do të thotë nuk është që ke ndonjë përfitim prej izolimit që po e bën por malli serb kalon. T’i shfrytëzon rrugët e tua. Autostradën tonde, rrugën e kombit. Ti asnjë benificion s’e ki”, shtoi ajo.

“Nëse ne kemi vendos me ja nis sot betejës “po e qesim taksën”, po i “mbyllim kufijtë” me Serbinë, në rregull veç le të na tregojë qeveria se çka po do me bo”, thotë Kadaj-Bujupi.

“Deri dje ka qenë Serbia ajo që na ka pengu me marrë pjesë në të gjitha nismat rajonale. Na e patëm pranu fusnotën e sa problemet kanë ndodhur me atë fusnotë për me marrë pjesë në iniciativat rajonale, sot t’i po e luan rolin e Serbisë në fakt. Po thua “jo s’dua unë, jam hidhëruar, s’po du me marrë pjesë në iniciativa rajonale”, theksoi ajo.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosova në pritje të liberalizimit të vizave, Osmani: Nisem drejt Brukselit me shpresë, por pa pritje të mëdha

Kosova në pritje të liberalizimit të vizave, Osmani: Nisem drejt Brukselit me shpresë, por pa pritje të mëdha

Kuvendi nesër me dy seanca, pikë e rendit të ditës edhe Trusti

Kuvendi nesër me dy seanca, pikë e rendit të ditës edhe Trusti

Aksidentohen dy automjete të FSK-së në Gjilan, tre të lënduar

Aksidentohen dy automjete të FSK-së në Gjilan, tre të lënduar

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Pence do ta vizitojë Shqipërinë të enjten

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Pence do ta vizitojë Shqipërinë të enjten

“Më kanë sjellë deri kur i ka ra bishti çekiçit” – Rrahja për një lojë futbolli në Vushtrri (VIDEO)

“Më kanë sjellë deri kur i ka ra bishti çekiçit” – Rrahja për një lojë futbolli në Vushtrri (VIDEO)

Bislimi: Me udhërrefyesin kemi kthyer situatën në normalitet, por pa thënë që marrëveshja për energjinë është e mirë

Bislimi: Me udhërrefyesin kemi kthyer situatën në normalitet, por pa thënë që marrëveshja për energjinë është e mirë

Haradinaj i krahasoi Kurtin e Konjufcën me Rrahman Morinën, reagon Avdyli: Fyerja më e madhe e një politikani që nga paslufta

Haradinaj i krahasoi Kurtin e Konjufcën me Rrahman Morinën, reagon Avdyli: Fyerja më e madhe e një politikani që nga paslufta

Kurti u drejtohet serbëve në serbisht, kërkon propozimet dhe sugjerimet e tyre

Kurti u drejtohet serbëve në serbisht, kërkon propozimet dhe sugjerimet e tyre

Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje