Deputetja e majtë gjermane ia mban anën Serbisë, thotë se Berlini po i kontribuon konfliktit në Kosovë

E publikuar: 30/04/2023 21:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zhaklin Nastiq

Zhaklin Nastiq, një deputete e majtë në Gjermani ia ka mbajtur anën Serbisë, duke pretenduar se “Berlini po i kontribuon konfliktit në Kosovë”.

Ajo është marrë edhe me Qeverinë e Kosovës e udhëhequr nga Albin Kurti, duke përmendur ish-policët serbë të arrestuar, që sipas saj “kanë qenë arrestime arbitrare”.

Pos tjerash deputetja majtiste kërkon nga shteti i saj ”të mos mbajë anë”.

“I bëj thirrje qeverisë gjermane të bëjë një ndryshim rrënjësor në politikën e saj dhe të marrë parasysh interesat e të dyja palëve dhe të punojë për lëshime reciproke”, ka thënë deputetja gjerman, deklaratën e së cilës e ka transmetuar portali propagandistik në gjuhën serbe kosovo-online.

Ajo po ashtu ka kërkuar që perëndimi t’i bëjë presion Kurtit, duke e akuzuar kreun e ekzekutivin kosovar për veprime të njëanshme. Kjo deputete ka eskaluar më tej duke e quajtur Kosovën si ”shtet artificial“.

“Nëse të ashtuquajturat vlera perëndimore, që krijuan këtë shtet artificial, nuk i bëjnë presion të mjaftueshëm Kurtit, ai do të vazhdojë të luajë lojën e tij të politikës nacionaliste”, ka vazhduar deputetja me retorikë ekstremiste.

Nastiq edhe më parë kishte dhënë deklarata kundër shtetit të Kosovës, diçka në kundërshtim me qëndrimin zyrtar të Berlini të cilët e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, menjëherë pas shpalljes.