Deputeti i VV-së: Disa qyqanë thonë se NATO-ja na ka shpëtuar, ata kanë ardhur për interesat e tyre

22.09.2021 20:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Deputeti i VV-së: Disa qyqanë thonë se NATO-ja na ka shpëtuar, ata kanë ardhur për interesat e tyre

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmir Humolli ka bërë një deklaratë të çuditshme në një paraqitje televizive.

Humolli ka thënë se BE-ja vazhdimisht bën presion vetëm ndaj Kosovës sa herë që ka tensione me Serbinë, e kjo ndodh, sipas tij, sepse Kosova e ka parë gjithmonë Evropën si shpëtimtare.

Ish-kreu i Lëvizjes Kombëtare për Çlirimin e Kosovës (LKÇK), ka shkuar edhe më tej, ku për NATO-n ka thënë se ka ndërhyrë në Kosovë pasi është nxitur nga ish-kryetari i ish-Jugosllavisë, Slobodan Milosheviqi, i cili sipas tij, ka pasur qëllim që ta humbë luftën ndaj NATO-s dhe jo ndaj shqiptarëve.

“Presioni i BE-së është gjithmonë më i madh ndaj Kosovës, për shkak se Kosova e ka konsideruar BE-në si ‘ndihmaqar’. Për mua si luftëtar konsideroj që Millosheviqi e ka nxit NATO-n të bombardojë Serbinë për të humbë luftën prej NATO-s dhe jo prej shqiptarëve. Tash do qyqana që s’kanë besuar kurrë se mund të luftojmë Serbinë, thonë se na kanë shpëtuar, tash vetvetiu kjo logjikë që na kanë shpëtuar, atyre iu jep një adut që mu sjellë në mënyrë të tillë”, ka deklaruar Humolli në një intervistë në ATV, transmeton Zeri.info.

Sikur të mos mjaftonte kjo, Humolli e ka quajtur intervenimin e NATO-së në Kosovë, intervenim “vetëm për interesa të tyre” dhe jo si intervenim humanitar, pasi ai shprehet i bindur që po të kishte qëllim për ta ndihmuar Kosovën, do ta furnizonte UÇK-në me armë.

“Unë jam shumë i bindur që ata kanë ardhur për interesat e tyre në Kosovë, sepse sikur të kishin dashur të na ndihmonin ata na kishin furnizuar me armë e municion”, ka deklaruar Humolli në intervistën televizive.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë