Deputetët kërkojnë hapa konkret nga MSh-ja për minimizim të nevojave për trajtim jashtë vendit

30.06.2021 14:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Deputetët kërkojnë hapa konkret nga MSh-ja për minimizim të nevojave për trajtim jashtë vendit

Kuvendi ka miratuar e Rekomandimeve të Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike për Raportin e Auditimit të performacës zbatimi i rekomandimeve të raportit “Administrimi i programit për trajtim mjekësor jashtë institucioneve shëndetësore publike dhe vlerësimi i rezultateve”.

Rekomandimet janë votuar me 63 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim.

Mirlinda Sadiku nga LVV-ja ka paraqitur para deputetëve disa nga rekomandimet e këtij Komisioni për ministrinë e Shëndetësisë, duke kërkuar ndryshim plotësimin e legjislacionit administrativ për trajtim shëndetësor jashtë vendit.

“Ministria e Shëndetësisë të bëjë plotësim ndryshimin e legjislacionit administrativ për trajtim shëndetësore jashtë institucioneve publike. Të bëhet barazimi i plotë financiar çdo gjashtë muaj për të gjitha shërbimet shëndetësore. Bordi dhe drejtori i ShSKUK-së të bëjnë vlerësimin e nevojave dhe ngecjeve me qëllimin të reduktimit të nevojave për trajtim jashtë vendit dhe raportin të i’a paraqes ministrisë së Shëndetësisë dy herë në vit”, është shprehur ajo.

Eman Rrahmani nga LVV-ja ka thënë se trajtimi shëndetësor jashtë vendit duhet të na bëjë të ndihemi keq secilin nga ne.

“ShSKUK të përfshijë informacione të mjaftueshme dhe numër të saktë të nevojave për trajtim jashtë vendit dhe t’ia paraqes Ministrisë”, ka thënë ai.

Fadil Nura nga PDK-ja ka thënë se të gjitha rekomandimet e dala nga ky Komision i mbështesin si grup parlamentar, raporton EO.

“Vlerësojmë që rekomandimet e dhëna a janë të harmonizuara udhe në konfirmon që i përkrahim në plotëni rekomandimet e dhëna”, është shprehur ai.

Shemsesin Dreshaj deputet nga AAK-ja ka thënë se ky raport nuk jep rekomandime të sakta se çfarë duhet bërë dhe që meriton të avancohet.

“Vërejta një gjë që janë investuar 30 milionë euro në pajisje medicionale dhe pashë që nuk kanë pasur imapkt në trajtim. Nuk pashë asnjë rekomandim se si të përmirësojmë gjendjen pasi parat nuk po mjaftojkan. Ky draft meriton të avancohet”, u shpreh ai.

Nga LVV fjalën e mori edheFatmire Mulhaxha-Kollçaku e cila tha se ky raport ka për qëllim minimizimin e nevojës së qytetarëve për trajtim jashtë vendit.

“Në dukje tregon që është një raport teknik por që shfaqet të gjitha problemet që e kanë përcjellë shëndetësinë ndër vite. Qëllimi i këtij raporti është minimizimi i nevojave për trajtim jashtë vendit”, ka thënë ajo.

Pas këtyre diskutimeve Kuvendi ka shkuar në pauzë deri në orën 15:00.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

Përparim Rama për Isa Mustafën: Kush është, këngëtar a?

Përparim Rama për Isa Mustafën: Kush është, këngëtar a?

Shpend Ahmeti: Kostoja që do ta paguajmë për humbjet e KEDS-it dhe të bizneseve

Shpend Ahmeti: Kostoja që do ta paguajmë për humbjet e KEDS-it dhe të bizneseve

(Video) E rëndë në Shkodër, burri denoncon zhdukjen e gruas. Policia: Dyshohet se është hedhur në shpellë, kemi gjetur telefonin dhe një fletore të saj

(Video) E rëndë në Shkodër, burri denoncon zhdukjen e gruas. Policia: Dyshohet se është hedhur në shpellë, kemi gjetur telefonin dhe një fletore të saj

Kush është përgjegjës për krizën aktuale energjetike në Kosovë?

Kush është përgjegjës për krizën aktuale energjetike në Kosovë?

Vuçiç: Serbia s’ka problem me rrymë se jam marrë me këtë problem para 6 muajsh

Vuçiç: Serbia s’ka problem me rrymë se jam marrë me këtë problem para 6 muajsh

“Mercedes”, “Ferrari” dhe “Lamborghini”, biznesmenët dhe politikanët që zotërojnë “bishat” në Tiranë

“Mercedes”, “Ferrari” dhe “Lamborghini”, biznesmenët dhe politikanët që zotërojnë “bishat” në Tiranë

KEK: Deklaratat e Molliqajt lidhur me blloqet A3 dhe A5 janë thjesht shpifje

KEK: Deklaratat e Molliqajt lidhur me blloqet A3 dhe A5 janë thjesht shpifje

Pacolli pyet Qeverinë: Ku janë ato 10 mijë vende pune, njerëzit po ikin

Pacolli pyet Qeverinë: Ku janë ato 10 mijë vende pune, njerëzit po ikin

Dyshime për rrjedhje informatash për aksionin në veri, Sveçla thotë se po bëhen hetime intensive

Dyshime për rrjedhje informatash për aksionin në veri, Sveçla thotë se po bëhen hetime intensive

Ngjarje e rëndë: Bie nga lartësia e ndërtesës ku po punonte, vdes 35-vjeçari

Ngjarje e rëndë: Bie nga lartësia e ndërtesës ku po punonte, vdes 35-vjeçari

IKShPK: 16 raste të reja me Covid-19 dhe as një vdekje në 24 orët e fundit

IKShPK: 16 raste të reja me Covid-19 dhe as një vdekje në 24 orët e fundit

Pamje nga kolona në Merdare, ku mërgimtarët po presin deri në 5 orë për të hyrë në Kosovë

Pamje nga kolona në Merdare, ku mërgimtarët po presin deri në 5 orë për të hyrë në Kosovë

Kompania “Frutex” qe katër ditë pa energji elektrike, paralajmëron padi ndaj KEDS-it

Kompania “Frutex” qe katër ditë pa energji elektrike, paralajmëron padi ndaj KEDS-it

Drejtori i KEK-ut i përgjigjet akuzave të Molliqajt: Janë shpifje

Drejtori i KEK-ut i përgjigjet akuzave të Molliqajt: Janë shpifje

Zëdhënësi i KEDS-it: Për disa muaj e kemi bartur barrën e furnizimin me rrymë, kur u shterën resurset filluan kufizimet

Zëdhënësi i KEDS-it: Për disa muaj e kemi bartur barrën e furnizimin me rrymë, kur u shterën resurset filluan kufizimet