Deklarata për bashkim kombëtar, Haradinajt i vie një reagim nga Qeveria e Serbisë

02.05.2021 15:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Deklarata për bashkim kombëtar, Haradinajt i vie një reagim nga Qeveria e Serbisë

“Kërcënimi i fundit i Ramush Haradinajt për bashkimin me Shqipërinë ka zbuluar edhe një herë se sa i thellë është mosrespektimi i lidershipit politik shqiptar në Prishtinë ndaj bashkëqytetarëve me kombësi serbe”, tha Igor Popoviq, ndihmës i drejtorit të të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, transmeton Gazeta Express.

“Kërcënimet e këtij lloji, të cilat gjithmonë mbajnë një shenjë dhune midis linjave, iu dërguan Serbisë dhe serbëve këtë herë përpara festës më të madhe të tyre, kur të gjithë të krishterët ortodoksë dërgojnë mesazhe paqeje dhe tolerance për njëri-tjetrin dhe për fqinjët e tyre të besime të tjera. Kosova dhe Metohija është një pjesë integrale e Republikës së Serbisë, si në bazë të Kushtetutës sonë dhe të së drejtës ndërkombëtare, dhe mënyra e vetme e arsyeshme për të zgjidhur të gjitha mosmarrëveshjet në lidhje me këtë çështje është dialogu”, tha Popoviq.

Paqja e besimi i ndërsjellë të jenë lajtmotiv mbizotërues mes nesh
Ai pati edhe një mesazh për politikanët në Kosovë, të cilët Popoviq pretendon se po i kërcënojnë serbët.

“Me këtë rast, unë u bëj thirrje politikanëve në Prishtinë që të heqin dorë nga kërcënimet dhe të tregojnë përgjegjësi elementare ndaj të gjithë banorëve të Kosovës dhe Metohisë dhe rajonit, duke tejkaluar përfundimisht retorikën luftarake nga fundi i shekullit të kaluar për të krijuar vazhdimisht probleme”, tha Popoviq.

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, dje e ka bërë edhe një herë të qartë qëndrimin e tij, se “nëse Kosova nuk pranohet në NATO, rrugëtim ky i kamotshëm, atëherë duhet të bashkohemi më Shqipërinë”.

“Ne duhet të mbrojmë vlerat e krijuara, më e madhja e të cilave është liria, duke e forcuar sigurinë dhe duke ndjekur rrugën drejt NATO-s ose bashkimit me Shqipërinë” ka deklaruar Haradinaj.

Këto komente Haradinaj i bëri në manifestimin qendror në Llukë të Deçanit, në vendin ku u organizua Pajtimi i Gjaqeve, 22 vjet më parë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si ndodhi tragjedia, Policia kroate përshkruan në detaje lëvizjen fatale të autobusit

Si ndodhi tragjedia, Policia kroate përshkruan në detaje lëvizjen fatale të autobusit

Donika Gërvalla shpreh mirënjohjen ndaj autoriteteve kroate për reagimin pas aksidentit

Donika Gërvalla shpreh mirënjohjen ndaj autoriteteve kroate për reagimin pas aksidentit

Kroacia i akomodon 14 personat që shpëtuan pa lëndime nga aksidenti, u japin ushqim, ilaçe dhe ndihmë psikologjike

Kroacia i akomodon 14 personat që shpëtuan pa lëndime nga aksidenti, u japin ushqim, ilaçe dhe ndihmë psikologjike

A jemi vërtetë shoqëri aq patriarkale, sa po na atribuohet?

A jemi vërtetë shoqëri aq patriarkale, sa po na atribuohet?

Gazetarja Fana: Aksidenti me kosovarë, më i rëndi që ka ndodhur në Kroaci viteve të fundit

Gazetarja Fana: Aksidenti me kosovarë, më i rëndi që ka ndodhur në Kroaci viteve të fundit

Kryeministri Kurti udhëton drejt Kroacisë për të vizituar të lënduarit në aksidentin tragjik

Kryeministri Kurti udhëton drejt Kroacisë për të vizituar të lënduarit në aksidentin tragjik

6 raste të reja më shumë se dje, të infektuara me COVID-19.

6 raste të reja më shumë se dje, të infektuara me COVID-19.

Presidentja Osmani do të shpallë ditë zie në nderim të viktimave të aksidentit në Kroaci

Presidentja Osmani do të shpallë ditë zie në nderim të viktimave të aksidentit në Kroaci

Flet djali i axhës së shoferit që dërroi jetë në aksidentin në Kroaci

Flet djali i axhës së shoferit që dërroi jetë në aksidentin në Kroaci

Ambasadori Kasapolli: Kanë qenë diku 13 fëmijë në autobus, asnjë prej tyre s’është listën e të vdekurve

Ambasadori Kasapolli: Kanë qenë diku 13 fëmijë në autobus, asnjë prej tyre s’është listën e të vdekurve

Cufaj nuk e prishë “terezinë”, refuzon të flasë për mërgimtarët që u nisën nga Frankfurti: Provo telefonoje ambasadorin gjerman, a ta hapë telefonin ai

Cufaj nuk e prishë “terezinë”, refuzon të flasë për mërgimtarët që u nisën nga Frankfurti: Provo telefonoje ambasadorin gjerman, a ta hapë telefonin ai

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese