Daut Haradinaj: Kurti e ka përkrahjen time për vendosjen e reciprocitetit

28.09.2021 18:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Daut Haradinaj: Kurti e ka përkrahjen time për vendosjen e reciprocitetit

Kandidati për kryetar të Prishtinës nga radhët e AAK-së, Daut Haradinaj, duke komentuar situatën e krijuar ditëve të fundit në veri të vendit pas vendosjes së masës së reciprocitetit për targat serbe, ka thënë se kryeministri Albin Kurti dhe të gjithë ministrat e kanë përkrahjen e tij në lidhje me këtë çështje.

“Ne jemi edhe aleatë me NATO-në, vizioni jonë është që të shkojmë në atë drejtim por gjuha agresive e politikave të Beogradit duhet ta kuptojë se nuk e tremb as një qytetarë në Kosovë. Kjo i bie që kryeministri Kurti, ministrat dhe të gjithë ata djem që sot janë në shi duke e ruajt rendin dhe qetësinë e kanë përkrahjen e pa rezervë jo vetëm timen por të gjithë atyre që donë në këtë vend shtet funksional dhe ligjor”, deklaroi Haradinaj.

Haradinaj është shprehur i bindur se Serbia do të dilte e humbur në raport me Kosovën.

“Serbia ka qenë shumë më e fortë në kohën e Millosheviqit dhe e kemi larguar me turp. Çdo ide e Serbisë dhe çdo tendencë mendojë se prapë Serbia hyjnë në një garë të cilën do ta humb. Kosova ka aleatë më të fortë, institucionet e sigurisë i ka funksionale dhe të përgatitura me pajisjet shumë moderne”, u shpreh Haradinaj.

Po ashtu, Haradinaj, ka thënë se qytetarët serb në veri janë të zhgënjyer me qeverisjen në Beograd dhe se duhet të zbatohet marrëveshja e vitit 2011.

“Unë e njoh mirë pjesën e veriut, kam qenë me dhjetëra herë. Qytetarët serb janë të lodhur me pushtetin në Serbi. Kur kam qenë në Zubin Potok së bashku me një diplomat të huaj pamjet kanë qenë të mjera, fjalët më të ulëta i folshin për qeverinë e Beogradit. I shoh si peng të politikave të Serbisë, mendojë se marrëveshja e 2011-ës është obligative në zbatim që e ka nënshkruar pikërisht ky i palës serbe”, tha Haradinaj.

Tashmë kanë kaluar 8 ditë që kur pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak janë bllokuar nga qytetarë serbë për shkak të masës së reciprocitetit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë