Çka thotë Kurti kur pyetet nëse është veteran i UÇK-së? (VIDEO)

09.06.2022 18:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çka thotë Kurti kur pyetet nëse është veteran i UÇK-së? (VIDEO)

Konsideron se lista e veteranëve është e fryrë me të tillë të rrejshëm, andaj duhet pastruar.

Por kryeministri Albin Kurti për vete thotë se e meriton një status të tillë, pasi ka punuar në zyrën e Adem Demaçit në kuadër të UÇK-së.

“Të gjithë ata që kemi punuar aty, jemi regjistruar kolektivisht, por nuk i kam marrë benefitet as si i burgosur politik, as si veteran dhe as nuk dua t’i marr”, ka thënë Kurti të enjten, njofton Klan Kosova.

Edhe pse për vete nuk e do, sipas Kurtit, veteranët meritojnë pension më të madh se paga minimale, prandaj këto dyja nuk duhet lidhur mes vete.

I shkëputur, shefi i qeverisë dëshiron të mbetet edhe ndaj nismës ‘Open Balkan’, pasi vlerëson se nuk është e hapur ndaj NATO-s, për shkak të Serbisë.

Me Beogradin nuk do as marrëveshje për rrymë, siç e propozoi presidenti Aleksander Vuçiq.

“Aleksander Vuçiq po dëshiron të kalojë nga ideja e dështuar e shkëmbimit të territoreve, në idenë për shkëmbim të qymyrit”, shtoi Kurti.

Për kryeqeveritarin kosovar, me rëndësi është fuqizimi i Procesit të Berlinit, që do të jetë një nga temat e diskutimit të së premtes me kancelarin gjerman, Olaf Scholz.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë