Çitaku, Kurtit për gazpërçuesin: Ka diskurs përçmues ndaj SHBA-së, po e redukton në gypa sigurinë energjetike

19.10.2021 22:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çitaku, Kurtit për gazpërçuesin: Ka diskurs përçmues ndaj SHBA-së, po e redukton në gypa sigurinë energjetike

Ish-ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka komentuar vlerësimet e Raportit të Progresit dorëzuar sot Qeverisë së Kosovës nga Komisioni Europian.

Lidhur me çështjen e Asociacionit, Çitaku, në cilësinë e nënkryetares së PDK-së, u shpreh se nëse duhet zbatuar në bazë të rekomandimeve të Gjykatës Kushtetuese nuk do përbënte shqetësim, njofton Klankosova.tv.

”Ajo çfarë do të vlerësoj unë është mënyra se si Qeveria do t’i përgjigjet raportit të progresit. Një gjë më shqetësoi, kishte disa formulime shqetësuese lidhur me dialogun, aksionet në veri, etj”.

”Zbatimi i Asociacionit bazuar në rekomandimet e Gjykatës Kushtetuese, nuk duhet të jetë shqetësim. Nëse ka diçka tjetër, për të cilën ne nuk dimë, atëherë ne duhet ta pyesim qeverinë”.

”Mirëpo pjesë e marrëveshjes për Asociacionin ka qenë edhe që ai document do t’i dërgohet Gjykatës Kushtetuese, Gjykata Kushtetuese ka dhënë rekomandimet, dhe në bazë të atyre rekomandimeve ne duhet ta bëjmë Asociacionin, por jo të themelojmë nivel të tretë të pushtetit”.

Ndërkaq në Rubikon me Adriatik Kelmendin, Vlora Çitaku, kritikoi edhe qasjen e qeverisë kosovare në raport me Shtetet e Bashkuara të Amerikës rreth gazpërçuesit.

Sipas saj, kryeministri Kurti po përdor diskurs përçmues ndaj Amerikës, njofton Klankosova.tv.

”Ka tema rreth të cilave duhe ta kritikojmë qeverinë. Çështja e gazpërçuesit, është gabim strategjik i Qeverisë së Republikës së Kosovës, dhe përveç kësaj që do t’na kushtojë, mua po aq sa më shqetëson gabimi, më shqetëson edhe diskursi”.

”Dhe nuk është hera e parë që përdoret një diskurs përçmues në raport me SHBA-të. Më herët kemi dëgjuar ”Shtëpia e Verdhë”, tash si kishte thënë kryeministri ‘’Nuk bëhet aleanca me Amerikën me gypa’’, ai po e redukton në gypa çështjen e sigurisë energjetike të Kosovës, diversifikimit dhe kushdo që e njeh pak këtë fushë, dhe unë nuk jam eksperte, e di fare qartë që gazpërçuesi që na është ofruar neve, është kundërpërgjigjie e drejtpërdrejtë e Amerikës karshi gazpërçuesit rus. Këto janë shumë të thjeshta”.

”Kjo është një nga ato vendimet strategjike, të cilat merren një herë, jo dhjetë herë. Fatkeqësisht ne si opozitë të gjithë së bashku i kemi numrat e kufizuar në Parlamentin e Kosovës. Ne përveç interpelancave, përveç debateve parlamentare, hapjes së debatit publik, ne kemi shumë mundësi të kufizuara që të bëjmë diçka më shumë, duke përdorur instrumentët demokratik. PDK ka pasur qëndrim të qartë që nga dita e parë për gazpërçuesin”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një vdekje dhe tetë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Një vdekje dhe tetë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Çitaku-Ramës: Gjeneral, faleminderit

Çitaku-Ramës: Gjeneral, faleminderit

Vdes ish-kryetari i Podujevës

Vdes ish-kryetari i Podujevës

Gjermania dhe Kosova nënshkruajnë marrëveshje në mbështetje të FSK-së në vlerë prej 1 milion euro

Gjermania dhe Kosova nënshkruajnë marrëveshje në mbështetje të FSK-së në vlerë prej 1 milion euro

Haki Abazi e mbron Xhavit Halitin në Komision, përplaset me Fitore Pacollin

Haki Abazi e mbron Xhavit Halitin në Komision, përplaset me Fitore Pacollin

Austria konfirmon mbështetjen për Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave

Austria konfirmon mbështetjen për Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave

Në Ministrinë e Mbrojtjes bëhet pranim dorëzimi i detyrës së Komandantit të FSK-së nga gjeneral Rama dhe gjeneral Jashari

Në Ministrinë e Mbrojtjes bëhet pranim dorëzimi i detyrës së Komandantit të FSK-së nga gjeneral Rama dhe gjeneral Jashari

Haradinaj kërkon mbrojtje të përbashkët ushtarake mes Kosovës dhe Shqipërisë

Haradinaj kërkon mbrojtje të përbashkët ushtarake mes Kosovës dhe Shqipërisë

Gjeneralmajor Bashkim Jashari, komandant i ri i FSK-së

Gjeneralmajor Bashkim Jashari, komandant i ri i FSK-së

Jep dorëheqje komandanti i FSK-së Rrahman Rama

Jep dorëheqje komandanti i FSK-së Rrahman Rama

“Të lutem mos harro se jam në dispozicionin tënd”, Behxhet Pacolli i ofron ndihmë Adriana Matoshit

“Të lutem mos harro se jam në dispozicionin tënd”, Behxhet Pacolli i ofron ndihmë Adriana Matoshit

Nga nesër ndryshon gjithçka rreth termineve për viza pune në Gjermani, kështu mund të aplikoni

Nga nesër ndryshon gjithçka rreth termineve për viza pune në Gjermani, kështu mund të aplikoni

Këta janë emrat e ambasadorëve të Kosovës në Francë, Gjermani dhe Britani të Madhe

Këta janë emrat e ambasadorëve të Kosovës në Francë, Gjermani dhe Britani të Madhe

”Gruaja nuk kuptoi gjë, u qëllua me silenciator”, dinamika e vrasjes pas shpine në Shkodër

”Gruaja nuk kuptoi gjë, u qëllua me silenciator”, dinamika e vrasjes pas shpine në Shkodër

Shpërblehet kush jep informata në kapjen e vrasësit, por numri ku duhet të lajmëroheni nuk funksionon

Shpërblehet kush jep informata në kapjen e vrasësit, por numri ku duhet të lajmëroheni nuk funksionon

Ilir Dugolli, ambasador i Kosovës në SHBA?

Ilir Dugolli, ambasador i Kosovës në SHBA?