Cilat zona të Kosovës mund të futen në karantinë për shkak të COVID -19, çfarë thonë në Ministri?

30.06.2020 16:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Cilat zona të Kosovës mund të futen në karantinë për shkak të COVID -19, çfarë thonë në Ministri?

Numri i personave të infektuar dhe atyre të hospitalizuar me Covid-19 në Kosovë është duke i kaluar edhe parashikimet e institucioneve vendore që janë duke e monitoruar situatën.

Vetëm dje në vend janë testuar pozitiv 122 persona nga 231 teste gjithësejtë. Numri total i të infektuarve në Kosovë ka arritur në 2 mijë e 799 raste. Por, këtyre shifrave po iu paraprin moskujdesi i qytetarëve ndaj masave të vëna për mbrojtje ndaj Covid-19. E për këtë Qeveria është duke e shqyrtuar mundësinë e karantinimit për disa zona të cilat janë bërë vatër e infeksionit. Nga Ministria e Shëndetësisë, kanë dhënë detaje për Gazetën Express lidhur me këtë çështje.

Mga MSH po deklarojnë se deri më tani nuk ka asnjë vendim për karantinim të asnjë zone apo komune. Por, theksojnë se zonat ku ka vatra të infeksionit janë potencialisht candidate për karantinim.

“Nuk ka asnjë vendim për karantinim në asnjë zonë-komunë. Nëse do të vinte tek një vendim i tillë, publiku do të njoftohej përmes Qeverisë-MSH. Zonat ku ka më shumë vatra infeksioni dhe më shumë raste aktive do të ishin potencialisht më kandidate, por, po e perserisim deri tash nuk ka ndonjë vendim për një masë të tillë”, kanë deklaruar zyrtarë nga Ministria e Shëndetësisë për Express.

E sipas MSH’së, Kosova ka teste të mjaftueshme për Covid-19.

“Kosova ka mjaftueshëm teste në këtë fazë për vazhdimin normal të procedurave të testimit me RT-PCR. Furnizimet e deritanishme jane bërë kryeisht nga prodhues të SHBA, Britanisë se Madhe e Gjermanisë”, sqarojnë nga MSH

E gjatë javës së kaluar vendi është furnizuar me 6500 teste të reja.

“Javën që shkoi janë marrë donacion edhe 6500 teste të tjera (RT-PCR) krahas atyre që janë në stok, në proces janë edhe donacione të tjera në numra më të mëdhenj nga shtete perendimore në kuader të asistences që i kanë bërë Kosovës për përgjigje në Covid-19”, deklarojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndryshe, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka regjistruar të hënën 122 raste të reja me koronavirus. Aktualisht është thënë se në Kosovë janë edhe 1,244 raste tjera aktive me këtë virus.

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para, autoritetet e Kosovës kanë regjistruar 2,799 persona të infektuar me koronavirus. Prej tyre 49 pacientë kanë vdekur./GazetaExpress/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi