Brown: Kur vendet e pasura grumbullojnë vaksinat, nuk është çudi dalja e varianteve të reja të koronavirusit

02.12.2021 13:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Brown: Kur vendet e pasura grumbullojnë vaksinat, nuk është çudi dalja e varianteve të reja të koronavirusit

Në një artikull të publikuar ditët e fundit në gazetën britanike “The Guardian”, ish-kryeministri i Britanisë Gordon Brown vuri në dukje se kur vendet e pasura grumbullojnë vaksinat, nuk është çudi që shfaqen variante të reja të virusit të COVID-19. Deri në dhjetor, vendet e G7-s kishin ende 600 milionë doza vaksinash të papërdorura.

Vendet e zhvilluara perëndimore, përfshirë ato të G7-s, kanë bërë shumë premtime për nxitjen e zotërueshmërisë globale të vaksinave, por veprimet e tyre konkrete kanë mbetur shumë prapa. Në artikullin e tij, Brown-i vuri në dukje se vendet perëndimore premtuan në shtator se do të ofrojnë vaksina për 40 për qind të të rriturve në 92 vendet më të pazhvilluara nëpërmjet programit COVAX, por deri më 25 nëntor, ShBA-ja dha vetëm 25 për qind të vaksinave të premtuara, ndërsa BE-ja 19 për qind, Britania 11 për qind, Kanadaja 5 për qind dhe Australia 18 për qind.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Brown: Kur vendet e pasura grumbullojnë vaksinat, nuk është çudi dalja e varianteve të reja të koronavirusit

Brown: Kur vendet e pasura grumbullojnë vaksinat, nuk është çudi dalja e varianteve të reja të koronavirusit

Hekurudha e parë me shpejtësi të lartë në pronësi private e Kinës fillon funksionimin provë

Hekurudha e parë me shpejtësi të lartë në pronësi private e Kinës fillon funksionimin provë

Shkon në 46 numri i të vdekurve nga aksidenti tragjik në Bullgari

Shkon në 46 numri i të vdekurve nga aksidenti tragjik në Bullgari

Trump e largoi, Biden e rikthen, Albright merr një detyrë të rëndësishme në Pentagon

Trump e largoi, Biden e rikthen, Albright merr një detyrë të rëndësishme në Pentagon

Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Ministri rus i Mbrojtjes: Anija amerikane nuk ka ardhur për qëllime turistike në Detin e Zi

Ministri rus i Mbrojtjes: Anija amerikane nuk ka ardhur për qëllime turistike në Detin e Zi

Vuçiq pasi s’u ftua në Samitin e Bidenit: Nuk prishem me Rusinë dhe Kinën për t’ia bërë qejfin dikujt

Vuçiq pasi s’u ftua në Samitin e Bidenit: Nuk prishem me Rusinë dhe Kinën për t’ia bërë qejfin dikujt

92 persona vdesin pas shpërthimit të cisternës me karburant (VIDEO)

92 persona vdesin pas shpërthimit të cisternës me karburant (VIDEO)

Rreth 90 mijë ushtarë rusë janë të vendosur jo shumë larg kufirit, paralajmërojnë ukrainasit

Rreth 90 mijë ushtarë rusë janë të vendosur jo shumë larg kufirit, paralajmërojnë ukrainasit

“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Gjenden në një shtëpi eshtrat e një djali 9-vjeçar bashkë me disa fëmijë të braktisur

Gjenden në një shtëpi eshtrat e një djali 9-vjeçar bashkë me disa fëmijë të braktisur

SHBA-ja heq vizat për kroatët

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Mjedisi i biznesit në Hong-Kong ruan gjallërinë

Mjedisi i biznesit në Hong-Kong ruan gjallërinë

Shkatërrohet banda e trafikut të kokainës, në pranga 27 persona, sekuestrohen 80 milionë euro

Shkatërrohet banda e trafikut të kokainës, në pranga 27 persona, sekuestrohen 80 milionë euro