Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

07.12.2021 15:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Polikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Josep Borrell, dhe Komisionerin për Zgjerim të BE-së, Oliver Varhelyi, bashkë me kryeministrin Albin Kurti, kanë mbajtur një konferencë për medie, shkruan EkonomiaOnline.

Borrell tha se BE-ja nuk mund t’i kryejë punët e Kosovës, ndërsa kërkoi angazhim në dialogun me Serbinë, duke përmendur detyrimin për zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të arritura deri tash. “E kemi inkurajuar Kosovën që të vazhdojë në këtë rrugë dhe ta mbajë fokusin në negociatat midis Prishtinës dhe Beogradit.

Kosova të angazhohet në mënyrë konstruktive në dialogun e lehtësuar nga BE-ja që i bie zbatimin e marrëveshjeve të mëparshme, pa ndonjë angazhim selektiv. Kosova dhe Serbia kanë shumë punë për të bërë në këtë drejtim sepse status-quo-ja nuk është e dobishme për asnjërën palë”, deklaroi ai.

Ai mirëpret angazhimin e qeverisë në fushën e sundimit të ligjit.“Sigurisht, ne nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja dhe mu për këtë e mirëpresim z. Kurti dhe qeverinë e tij që ta vënë një fokus të theksuar te sundimi i ligjit, tek ekonomia, që të fokusohet te populli i Kosovës.

Ne mbesim të vendosur që të vazhdojmë përpjekjet tona në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe duam të shohim më shumë progres në këtë drejtim”, tha Borrell.

Në takimin e katër të Këshillit për Stabilizim Asociim u theksua se Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit mbetet themeli apo qendra e këtij bashkëpunimi, dhe u konfirmua se është udhëzuesi drejt shtegut evropian që krijon mundësi të shumta.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Votohen amandamentet për Projektligjin për odat e arkitektëve dhe inxhinierëve në fushën e ndërtimit

Votohen amandamentet për Projektligjin për odat e arkitektëve dhe inxhinierëve në fushën e ndërtimit

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së

Kurti përfaqëson Kosovën me fusnotë në Këshillin e Stabilizim-Asociimit

Kurti përfaqëson Kosovën me fusnotë në Këshillin e Stabilizim-Asociimit

Kurti takon Borrellin dhe Lajçakun, flasin për të ardhmen e dialogut me Serbinë

Kurti takon Borrellin dhe Lajçakun, flasin për të ardhmen e dialogut me Serbinë

Kurti në Bruksel kërkon liberalizmin e vizave: Kemi përmbushur të gjitha kriteret, BE-ja të lëvizë para

Kurti në Bruksel kërkon liberalizmin e vizave: Kemi përmbushur të gjitha kriteret, BE-ja të lëvizë para

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist

Alban Hyseni jep dorëheqje nga posti i deputetit

Alban Hyseni jep dorëheqje nga posti i deputetit

Skender Krasniqi shpallet fajtor dhe dënohet me burgim për vrasjen e djalit

Skender Krasniqi shpallet fajtor dhe dënohet me burgim për vrasjen e djalit

Vuçiqi i reagon BE-së, ankohet se Kurti nuk dëshiron të flasë me të

Vuçiqi i reagon BE-së, ankohet se Kurti nuk dëshiron të flasë me të

S’ka mjete shtesë buxhetore për kërkesat e shumë institucioneve të rëndësishme

S’ka mjete shtesë buxhetore për kërkesat e shumë institucioneve të rëndësishme

Kurti takohet me komisionarin e BE-së, flasin për reformat në drejtësi dhe zbatimin e planit ekonomik

Kurti takohet me komisionarin e BE-së, flasin për reformat në drejtësi dhe zbatimin e planit ekonomik

OBSH: Vaksinimi i detyrueshëm duhet të jetë zgjidhja e fundit

OBSH: Vaksinimi i detyrueshëm duhet të jetë zgjidhja e fundit

Kurti takon kryediplomatin evropian Josep Borell

Kurti takon kryediplomatin evropian Josep Borell

Mediumi malazez: Vuçiqi nëpërmjet Grenellit po ia përgatit gropën Dodikut

Mediumi malazez: Vuçiqi nëpërmjet Grenellit po ia përgatit gropën Dodikut

Kurti takon kryediplomatin evropian Josep Borell

Kurti takon kryediplomatin evropian Josep Borell