Borrell flet për një takim potencial të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë

23.06.2022 11:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Borrell flet për një takim potencial të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë

Është e mundshme që deri në fund të këtij muaji të ketë një takim të nivelit të lartë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka paralajmëruar të enjten Josep Borrell, përfaqësues i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri.

Ai e ka cilësuar lajm të mirë faktin që më 21 qershor është arritur marrëveshja për energjinë mes Kosovës dhe Serbisë, raporton Kosovo Online, transmeton Express.

“Është një hap shumë i rëndësishëm përpara dhe ne do të vazhdojmë të punojmë më tej. Është e mundur që deri në fund të muajit të kemi një takim në nivelin më të lartë”, ka thënë ai.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti është takuar dy herë me presidentin serb Aleksandër Vuçiq për të diskutuar në tavolinën e Brukselit.

Por takime e nivelit teknik në mes dy shteteve ka pasur, ku është arritur marrëveshja e përkohshme për targat më 30 shtator 2021 dhe kjo e fundit për energjinë.

E për Bashkimin Evropian nuk është veç Kosova e Serbia “problem” në Ballkanin Perëndimor, por edhe ngecja e procesit të integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Kjo pasi Bullgaria është duke e përdorur veton kundër Maqedonisë të cilës ia konteston gjuhën.

Kjo për Borrellin është praktikë e gabuar, sipas tij nuk duhet që vendimmarrja në Bashkimin Evropian të bëhet me konsensus. /Express

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Borrell flet për një takim potencial të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë

Borrell flet për një takim potencial të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

Presidentja e PE-së: Sot është ditë historike, duhet t’i liberalizohen vizat Kosovës

Presidentja e PE-së: Sot është ditë historike, duhet t’i liberalizohen vizat Kosovës

Paralajmërimi i Haxhiut: Nëse nuk kalon Trusti, do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare

Paralajmërimi i Haxhiut: Nëse nuk kalon Trusti, do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare

Vuçiq i ka thënë Scholzit se Serbia nuk pret ta njohë Kosovën shtet

Vuçiq i ka thënë Scholzit se Serbia nuk pret ta njohë Kosovën shtet

Rama nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s

Rama nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s

Franca skeptike për liberalizim, presidentja Osmani takon presidentin Macron

Franca skeptike për liberalizim, presidentja Osmani takon presidentin Macron

Osmani: I kemi përmbushur kriteret për vizat, shtetet e BE-së duhet ta mbështesin këtë proces

Osmani: I kemi përmbushur kriteret për vizat, shtetet e BE-së duhet ta mbështesin këtë proces

“Do t’ju vras të gjithëve”, gjakovari kërcënon nënën, babain e motrën dhe tenton ta vrasë vëllain shkaku i pasurisë

“Do t’ju vras të gjithëve”, gjakovari kërcënon nënën, babain e motrën dhe tenton ta vrasë vëllain shkaku i pasurisë

Pozitë dhe opozitë kërkojnë nga BE-ja të përmbushë premtimin për liberalizimin e vizave

Pozitë dhe opozitë kërkojnë nga BE-ja të përmbushë premtimin për liberalizimin e vizave

“Kqyrëm n’sy, ke kujdes kur t’folsh me mua”, eskalon debati mes Haxhiut e Gashit

“Kqyrëm n’sy, ke kujdes kur t’folsh me mua”, eskalon debati mes Haxhiut e Gashit

Vuçiq bën drama një ditë para samitit: Do të luftojmë për vendin tonë, dorëzimi s’është opsion

Vuçiq bën drama një ditë para samitit: Do të luftojmë për vendin tonë, dorëzimi s’është opsion

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë