Borell: Jam pajtuar me Kurtin që takimi me Vuçiqin të ndodhë para fundit të qershorit

29.04.2021 20:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Borell: Jam pajtuar me Kurtin që takimi me Vuçiqin të ndodhë para fundit të qershorit

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell tha se kishte rënë dakord me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, që takimi me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të zhvillohej para fundit të qershorit.

Borel shtoi se data e saktë do të përcaktohet në periudhën e ardhshme, raporton n1.

“Rruga evropiane e Kosovës kalon përmes dialogut. Nuk ka asnjë mënyrë tjetër, asnjë alternativë. Arritja e një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë është thelbësore për përparimin në rrugën evropiane. Pa atë, ajo rrugë do të bllokohet”, vuri në dukje Borell.
“Ne nuk mund të hedhim në ujë atë që bëmë me qeveritë e mëparshme. Duhet ta kuptoni që për të vazhduar procesin, i cili padyshim është vonuar dhe që duhet të sjellë rezultate. Nuk do të jetë e lehtë, nuk do të jetë e këndshme, por për të mirën e të gjithë qytetarëve të Kosovës, Serbisë dhe Ballkanit Perëndimor, ky proces do të duhej të vazhdonte shpejt dhe ne duhet ta organizojmë takimin shumë shpejt. Unë nuk dua të përmend afatet përsëri, por unë dhe ju kemi rënë dakord që do të jetë para fundit të qershorit”, shtoi spanjolli.

Ndërkohë, Kurti tha se delegacioni i Kosovës është i gatshëm të vazhdojë dialogun mbi normalizimin e marrëdhënieve me Beogradin në qershor.

“Ne nuk do ta injorojmë dialogun. Ju mund të mbështeteni në vullnetin dhe gatishmërinë time të mirë për kontakt të drejtpërdrejtë. Së pari, ne do të kemi një darkë pune me udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në maj, dhe pastaj në një moment në muajin qershor mund të fillojmë një kapitull të ri në dialog me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian”, tha Kurti pas një takimi me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së.

Ai shtoi se pala kosovare ka nevojë për kohë që të përgatitet sepse nuk dëshirojnë “t’i lejojnë vetes më shumë gabime dhe dështime”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdes ish-drejtori i Spitalit të Gjilanit, Nysret Hajrullahu

Vdes ish-drejtori i Spitalit të Gjilanit, Nysret Hajrullahu

Gjobitet zyrtari policor që tejkaloi në vijë të plotë në magjistralen Ferizaj-Gjilan

Gjobitet zyrtari policor që tejkaloi në vijë të plotë në magjistralen Ferizaj-Gjilan

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

Norvegjia ia dhuron Kosovës 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca

Norvegjia ia dhuron Kosovës 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca

Cakaj thotë se nuk është dhe nuk synon të bëhet pjesë e asnjë partie politike në Kosovë

Cakaj thotë se nuk është dhe nuk synon të bëhet pjesë e asnjë partie politike në Kosovë

Valon Syla: Po kërkohet ndërrimi i shefave të RTK-së, ka nisur fushata

Valon Syla: Po kërkohet ndërrimi i shefave të RTK-së, ka nisur fushata

“Ndoshta vetë e ke gjuajtur bombën për të akuzuar VV-në” / Përplasen ashpër Shala dhe Kadaj-Bujupi

“Ndoshta vetë e ke gjuajtur bombën për të akuzuar VV-në” / Përplasen ashpër Shala dhe Kadaj-Bujupi

Gjinovci për heqjen e polisës: Qeverisë Kurti i shtohet edhe një minus, për dy vite me këso zgjidhje bëjnë minusa sa PDK’ja

Gjinovci për heqjen e polisës: Qeverisë Kurti i shtohet edhe një minus, për dy vite me këso zgjidhje bëjnë minusa sa PDK’ja

Bashkimi Evropian nuk hap negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian nuk hap negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Sofja nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Shkupit

Sofja nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Shkupit

Kurti para ministrit Italian: Njohja e Kosovës nga Serbia e domosdoshme, s’do të ketë përsëritje të tragjedive

Kurti para ministrit Italian: Njohja e Kosovës nga Serbia e domosdoshme, s’do të ketë përsëritje të tragjedive

Konjufca: Kosova përherë mirënjohëse ndaj kontributit të Italisë

Konjufca: Kosova përherë mirënjohëse ndaj kontributit të Italisë

Serbia po pretendon se ofroi vaksina për krejt shqiptarët në Kosovë

Serbia po pretendon se ofroi vaksina për krejt shqiptarët në Kosovë

Japonia i dhuron Kosovës pajisje mjekësore në vlerë 810 mijë euro

Japonia i dhuron Kosovës pajisje mjekësore në vlerë 810 mijë euro

Ministri i Jashtëm i Italisë: Kosova nuk duhet të ketë frikë nga dialogu me Serbinë

Ministri i Jashtëm i Italisë: Kosova nuk duhet të ketë frikë nga dialogu me Serbinë

Deputetja e VV-së përshkruan situatën në Samitin në Turqi: Serbia pati fjalë fyese, shtetet e rajonit nuk i duartrokitën

Deputetja e VV-së përshkruan situatën në Samitin në Turqi: Serbia pati fjalë fyese, shtetet e rajonit nuk i duartrokitën