Boiken Abazi: Bandat mafioze janë të lidhura me partitë politike

13.05.2021 20:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Boiken Abazi: Bandat mafioze janë të lidhura me partitë politike

Boiken Abazi, i cili ishte kandidat i Lëvizjes Vetëvendosje për qarkun e Tiranës në zgjedhjet e 25 Prillit, me anë të një postim në Facebook shprehet se vjedhja e votës gjatë procesit të numërimit është problem, por është vetëm një prej simptomave të neoliberalizmit kriminal ku e kanë stacionuar Shqipërinë.

Postimi i plotë:

Me rënien e diktaturës në Shqipëri nuk u liberalizua tregu, u liberalizua krimi. Nëse gjatë diktaturës “të drejtën” për të kryer krime me ose pa ligj, e kishin vetëm funksionarët e lartë të aparatit shtetëror dhe rrethi i tyre, në këto 30 vjet “e drejta” për të kryer krime u decentralizua, duke krijuar banda mafioze që kanë kolonizuar pjesë-pjesë Shqipërinë dhe janë lidhur me partitë politike, nganjëherë duke u futur edhe brenda tyre e duke i kontrolluar – sipas nevojës.

Bandat kishin nevojë për politikën për të shtrirë kontrollin e tyre ekonomik, dhe partitë kishin nevojë për bandat për të shtrirë kontrollin e tyre politik, me përfitime ekonomike. E gjitha kjo u lidh me anën e errët të globalizimit, përmes tregtisë së drogës dhe trafikut të emigrantëve që në Shqipëri ka ardhur duke u rritur. Paraja e pistë e këtyre bandave politike dhe partive bandite pastrohet në ndërtim në mes të kryeqytetit apo përmes betonizimit të bregdetit.

Kapitalizmi merr forma të ndryshme nga njëri shtet në tjetrin. Në Shqipëri ai ka marrë formën e neoliberalizmit kriminal përmes simbiozës mes partive politike, bandave dhe oligargisë monopoliste. Ky nuk është tranzicion, ky është stacioni ku ndalet e përkeqësohet një sistem mafioz. Nuk jemi rasti i vetëm në botë, mjafton të shikojmë përtej Adriatikut, apo edhe përtej Atlantikut, për të parë sisteme të ngjashme ne jug të Italisë apo në Meksikë.

Neoliberalizmi kriminal e ka stacionuar Shqipërinë në një situatë ku pabarazia dhe varfëria rritet, dhe ku sistemi i vërtetë patronazhist është ai mafioz, që u lejon njerëzve të (mbi)jetojnë nëse u nënshtrohen bandave dhe partive politike të lidhura me to. Dhuna e krimit të organizuar është shndërruar në valutën përmes së cilës kryhen transaksionet mes bandave rivale. Dhuna rregullon llogaritë. Databaza e patronazhimit është vetëm një simptomë e patronazhimit të dhunshëm e strukturor të financave dhe ekonomisë-politike në Shqipëri.Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Neoliberalizmi merr trajtat e neofeudalizmit. Udhëheqësi “karizmatik” i këtij sistemi, nuk drejton përmes diktatit por përmes marrëveshjeve me bandat mafioze dhe oligarkinë. Ai nuk ka nevojë të ketë kontrollin totalitar të mbretit gjakatar, apo diktatorit, mjafton të dijë të lidh e mirëmbajë marrëveshje me krimin e organizuar brenda dhe jashtë vendit, në stilin e një “mbreti merkantilist”. Pjesën e dhunës për të realizuar nënshtrimin dhe patronazhimin e kryejnë më tej bandat në bashkëpunim me policinë, si dhe vet situata ekonomike. Shkatërrimi i industrisë dhe i shtetit social, shkatërrimi në masë i mundësisë për punë të ndershme që krijon mirëqenie, krijojnë kushtet perfekte për nënshtrim dhe rekrutim.

Një organizim që kërkon transformimin e kësaj situate pa i marrë parasysh rrethanat është, në rastin më të mirë, naiv. Vjedhja e votës gjatë procesit të numërimit është problem, por është vetëm një prej simptomave të neoliberalizmit kriminal ku e kanë stacionuar Shqipërinë.

Kemi një nevojë të madhe reflektimi dhe analize mbi këtë situatë, në vend që të jepen receta për rrugën përpara. Kemi nevojë të mësojmë e te hymë në dialog me njerëzit e thjeshtë të këtij vendi, ata që po i vuajnë më shumë krimet brutale të neoliberalizmit shqiptar. Kemi nevojën e madhe si shoqëri e si komb të gjejmë një mënyrë organizimi emancipues në kushtet e represionit politik dhe kontrollit kriminal mafioz të ekonomisë dhe politikës.

Alternativat nuk mund të jenë receta moderimi, por programe që adresojnë nevojat urgjente të shumicës së varfëruar e të shtresës së brishtë të mesme në Shqipëri.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Britania e Madhe del me qëndrim zyrtar për dialogun Kosovë-Serbi

Britania e Madhe del me qëndrim zyrtar për dialogun Kosovë-Serbi

Dugolli për deklaratat e Donika Gërvallës: Mendoj se ka gabuar

Dugolli për deklaratat e Donika Gërvallës: Mendoj se ka gabuar

Hoxhaj: Zgjedhja e kryetarit të ri nuk është përpjekje për t’i zëvendësuar liderët apo kryetarin që e kemi në Hagë

Hoxhaj: Zgjedhja e kryetarit të ri nuk është përpjekje për t’i zëvendësuar liderët apo kryetarin që e kemi në Hagë

Çitaku: Thaçi më propozoi që ta zëvendësoj në postin e presidentit

Çitaku: Thaçi më propozoi që ta zëvendësoj në postin e presidentit

Bajqinovci flet për probleme në Policinë e Kosovës: Nëse drejtori Mehmeti ka performancë negative nuk e pret pesë-ditëshi

Bajqinovci flet për probleme në Policinë e Kosovës: Nëse drejtori Mehmeti ka performancë negative nuk e pret pesë-ditëshi

Syla: Rama e quan Kurtin, kryeministër perfekt i Kosovës socialiste autonome

Syla: Rama e quan Kurtin, kryeministër perfekt i Kosovës socialiste autonome

Viktima nga therja në Gjilan e kishte kërcënuar të dyshuarin mbrëmë

Viktima nga therja në Gjilan e kishte kërcënuar të dyshuarin mbrëmë

Vlora Çitaku nuk do të garojë për kryetare të PDK-së

Vlora Çitaku nuk do të garojë për kryetare të PDK-së

Mijaçiq: Ujmani mund t’i pajtojë serbët me shqiptarët

Mijaçiq: Ujmani mund t’i pajtojë serbët me shqiptarët

Propozimi amerikan për Ujmanin, ekspertët identifikojnë përparësitë e Kosovës

Propozimi amerikan për Ujmanin, ekspertët identifikojnë përparësitë e Kosovës

Njohësi i çështjeve protokollare: Kurti dje në Elysee bëri disa gabime, postimi i dhuratës “mbrapsht” njëra prej tyre

Njohësi i çështjeve protokollare: Kurti dje në Elysee bëri disa gabime, postimi i dhuratës “mbrapsht” njëra prej tyre

Lehtësimi i masave kundër koronavirusit mund të sjellë fluks të migrantëve

Lehtësimi i masave kundër koronavirusit mund të sjellë fluks të migrantëve

KEDS njofton për punime në rrjet, në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës

KEDS njofton për punime në rrjet, në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës

Dënohet me 1,500 euro mësuesi që ia përmirësoi notat djalit të tij në Drenas

Dënohet me 1,500 euro mësuesi që ia përmirësoi notat djalit të tij në Drenas

Agim Veliu dorëzon ankesë ndaj vendimit të Lumir Abdixhikut

Agim Veliu dorëzon ankesë ndaj vendimit të Lumir Abdixhikut

Vuçiq, kërkon llogari nga Malit i Zi: Pse i dhatë vaksina FSK-së

Vuçiq, kërkon llogari nga Malit i Zi: Pse i dhatë vaksina FSK-së