Bideni thotë se ka vozitur kamion me 18 rrota, televizioni amerikan i kërkon dëshmi

29.07.2021 15:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bideni thotë se ka vozitur kamion me 18 rrota, televizioni amerikan i kërkon dëshmi

Televizioni amerikan, Fox News, ka hedhur dyshime për një deklaratë të presidentit Joe Biden, i cili të mërkurën tha se dikur ka vozitur kamion me 18 rrota.Shefi i Shtëpisë së Bardhë ishte për vizitë në fabrikën e prodhuesit amerikan të kamionëve, “Mack Truck” në Pensilvani, kur e bëri pretendimin se e ka vozitur këtë lloj të kamionit të madh në të kaluarën.

Për këtë gjë, në ShBA nevojitet patentë e veçantë.“Dikur vozisja 18-rrotësh, njeri”, dëgjohet duke thënë presidenti amerikan në një video të publikuar në Twitter.Ka pak dëshmi se Bideni ka vozitur një kamion të tillë, raporton televizioni i njohur amerikan.

I pyetur nëse presidenti amerikan ka vozitur ndonjëherë kamion, një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë përmendi një artikull të vitit 1973 të gazetës “Wilmington Evening Journal”, ku Bideni shihet duke u vozitur në një kamion 18-rrotësh.Televizioni i kërkoi sqarime shtesë zëdhënësit, duke theksuar se vozitja e një kamioni nuk është e njëjta gjë me të qenët në kamion gjatë vozitjes.

Në këtë rast, zëdhënësi përmendi një publikim të Shoqatës së Bashkuar të Mësimdhënësve, ku përmendet vozitja që Bideni ia ka bërë autobusit të shkollës në të kaluarën si punë sezonale gjatë verës.

Fox News përsëri kërkoi të dhëna rreth pretendimit të presidentit, duke theksuar se vozitja e autobusit të shkollës nuk është e njëjta gjë me vozitjen e kamionit 18-rrotësh, por nuk mori përgjigje zyrtare./EO/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rizvanolli flet për marrëveshjen me Maqedoninë e Veriut: S’vendosim për gazsjellësin pa e ditur koston

Rizvanolli flet për marrëveshjen me Maqedoninë e Veriut: S’vendosim për gazsjellësin pa e ditur koston

“Planet e Prishtinës për të pushtuar veriun e Kosovës do të dështojnë”, thotë Petkoviq

“Planet e Prishtinës për të pushtuar veriun e Kosovës do të dështojnë”, thotë Petkoviq

“Është momenti i fundit që Vitia të deklarohet se a do të jetë ministër i të gjithëve”

“Është momenti i fundit që Vitia të deklarohet se a do të jetë ministër i të gjithëve”

Mbi 670 pacientë po trajtohen në QKUK dhe spitalet regjionale, 44 prej tyre në kujdes intensiv

Mbi 670 pacientë po trajtohen në QKUK dhe spitalet regjionale, 44 prej tyre në kujdes intensiv

Ky është ambasadori i ri amerikan që pritet ta pasojë Philip Kosnettin

Ky është ambasadori i ri amerikan që pritet ta pasojë Philip Kosnettin

Njihuni me pesë vendet që po hapen dhe kanë vendosur ‘të jetojnë me COVID-19’

Njihuni me pesë vendet që po hapen dhe kanë vendosur ‘të jetojnë me COVID-19’

Kryetari i Sindikatës së Mjekëve: Vitia ka injoruar çdo mjek dhe infermier

Kryetari i Sindikatës së Mjekëve: Vitia ka injoruar çdo mjek dhe infermier

Masa të reja në fushën e arsimit? Kurti thërret konferencë së bashku me Nagavcin

Masa të reja në fushën e arsimit? Kurti thërret konferencë së bashku me Nagavcin

Fillon takimi i Osmanit me Lajçakun

Fillon takimi i Osmanit me Lajçakun

Çitaku për arkivat e UÇK-së: Serbia e ka futur delegacionin e Kosovës në grackë

Çitaku për arkivat e UÇK-së: Serbia e ka futur delegacionin e Kosovës në grackë

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Grenell: Qytetarët e Ballkanit meritojnë një president amerikan që mendon për ta

Grenell: Qytetarët e Ballkanit meritojnë një president amerikan që mendon për ta

Mjeku i arrestuar në QKUK dyshohet se me histori të rreme e shpëtoi ish-kryetarin e Kllokotit nga gjyqi

Mjeku i arrestuar në QKUK dyshohet se me histori të rreme e shpëtoi ish-kryetarin e Kllokotit nga gjyqi

Gjendet e vdekur një grua në Ferizaj, policia nis hetimet

Gjendet e vdekur një grua në Ferizaj, policia nis hetimet

Familjari i 23-vjeçares nga Drenasi jep detaje për gjendjen e saj shëndetësore para se të vdiste

Familjari i 23-vjeçares nga Drenasi jep detaje për gjendjen e saj shëndetësore para se të vdiste

Kosnett në përfundim të mandatit, thotë se ka qenë nder i madh shërbimi në Kosovë

Kosnett në përfundim të mandatit, thotë se ka qenë nder i madh shërbimi në Kosovë