Biden për NATO-n: Aleanca më e rëndësishme në histori

E publikuar: 21/02/2023 17:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Presidenti amerikan, Joe Biden po mbledh aleatët e NATO-s në Poloni për të demonstruar se Shtetet e Bashkuara janë plotësisht prapa Ukrainës dhe të përkushtuara për të forcuar krahun lindor të aleancës.

Në Varshavë, ai tha për NATO-n: “Ne duhet të kemi siguri në Evropë… Është aleanca e vetme më e rëndësishme, do të argumentoja, ndoshta aleanca më e rëndësishme në histori – jo vetëm historia moderne, por në histori.”

“Një vit më vonë [pas fillimit të pushtimit rus], unë do të argumentoja se NATO është më e fortë se sa ka qenë ndonjëherë. Siç i thashë presidentit Zelenskyy ndërsa folëm dje në Kiev, mund të them me krenari se mbështetja jonë për Ukrainën mbetet e palëkundur.”, shtoi ai.