Biber: Serbia e Vuçiqit më e keqja që nga rënia e Millosheviqit

30.04.2018 15:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Biber: Serbia e Vuçiqit më e keqja që nga rënia e Millosheviqit

Gjendja e medieve në Serbi është shqetësuese dhe kështu, kaq e keqe, nuk ka qenë që nga rënia e Sllobodan Millosheviqit, ka deklaruar për “danas” Florijan Biber, profesor i Universiteti në Graz. Ai mendon se Serbia “nën kontrollin e Vuçiqit vështirë se mund të hyjë në Bashkimin Europian e krahas kësaj do të jetë i detyruar edhe ta Kosovën”, transmeton Koha.net.

“Nacionalizmi dhe gjuha e urrejtjes në mediet e afërta me qeverinë, sulmet në mediet e pavarura, kontrolli dhe kërcënimet pengojnë punën e medieve kritike dhe është normale që këto medie të ekzistojnë”, ka thënë Biber.

Ai problemin e sheh te fakti se “zyrtarët e BE-së nuk e kuptojnë sa serioze është situata dha janë të gatshëm t’i mbyllin sytë” sepse, kjo për ta, thotë Biber, është e dobishme .

Biber thotë se ekziston trendi forcimit të autoritarizmit në Ballkanin Perëndimor. Ai vëren se Maqedonia është bërë më demokratike se sa që ka qenë para një viti.

Sipas tij, deklaratat e zyrtarëve të BE-së tregojnë se”Unioni ende nuk ka vullnet të bëjë presion në ato qeveri dhe në praktikat e tyre jodemokratike”.

Biber mendon se Serbia “nën kontrollin e Vuçiti vështirë se mund të hyn në BE”. Krahas saj ai shton se Serbia para anëtarësimit në Bashkimin Europian, duhet ta njohë Kosovën, pa marrë para sysh se formalisht qo të quhej ajo.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi