Berisha: Kurti t’i lë kopallat e kota por t’u kërkojë vartësve të marrin masa kundër rritjes së çmimeve

23.06.2022 17:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Berisha: Kurti t’i lë kopallat e kota por t’u kërkojë vartësve të marrin masa kundër rritjes së çmimeve

Ish-zëvendësministri i Jashtëm, Anton Berisha, thotë se kryeministri Kurti si inxhinier i elektroteknikës mendon se mund të udhëheqë me qeverinë që levën kryesore e ka ekonominë.

Berisha ka shkruar se qeveria duhet të kuptojë se duhet të marrë masa sa i përket krizës, pasiqë njëjtë kanë vepruar edhe vendet e BE-së raporton Gazeta Express.

“Albin Kurti mendon se si inxhinier i elektronikes pa asnje dite pervoje pune ne profesion mund te udheheq qeverine, e cila sipas natyres nje nder levat kryesore ka sektorin e ekonomise, perderisa nje doktor nuk ka te drejte te jep nje propozim per nje çeshtje ekonomike siç eshte Trusti. Ketu nuk behet fjale per perparesi profesioni pasi mandati i tyre eshte politik, prandaj ne rastin konkret te dyte kane legjitimitetin e ushtrimit te detyrave dhe propozimeve. Ne kete kuptim, si inxhinier qe jam, nuk e kam te pamundur te kuptoj rrjedhat ekonomike pas invadimit rus ne Ukraine, ulja e ritmeve zhvillimore, rendimi i ekonomise familjare e sidomos shtresave te varfera. Qeveria e Kosoves duhet te kuptoj se ne qofte se vendet e pasura te BE-se, marrin masa ndihmese dhe protektuese atehere si mos te merr ajo si nje qeveri e vendi te varfer”, ka shkruar ai.

Ai ka thënë se Kurti duhet t’i lë kopallat e kota në parlament dhe t’u kërkojë ministrave të marrin masa ndaj rritjes së çmimeve.

“Kryeministri duhet ti lere kopallat e debateve te kota ne parlament, dhe t’u kerkoj vartesve te vet ne ekonomi te marrin masa kunder rritjes se çmimeve, të produkteve djegëse (nafta, benzina dhe gazi) dhe energjisë elektrike, ashtu dhe duke ndihmuar familjet ne vështirësi në forma adekuate. Kjo eshte periudhe kur qeveria duhet te heqe dore nga fitimet ekstra per shtetin, dhe siç shprehen ata per oligarket, duke ulur akcizen e tvsh-ne, si dhe te heqe dore nga forma te shumta perfituese buxhetore duke i alokuar ne zbutjen e gjendjes ekonomike te familjeve kosovare. Rigjiditeti aktual tregon pandjeshmerine qeveritare duke i shtuar dembeline ekstreme e cila te vetmin aktivitet ka fjalaminine e pafundme”, ka shkruar ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Berisha: Kurti t’i lë kopallat e kota por t’u kërkojë vartësve të marrin masa kundër rritjes së çmimeve

Berisha: Kurti t’i lë kopallat e kota por t’u kërkojë vartësve të marrin masa kundër rritjes së çmimeve

Pas dështimit të Trustit, kërkohet dorëheqja e Qeverisë Kurti

Pas dështimit të Trustit, kërkohet dorëheqja e Qeverisë Kurti

Mustafa reagon pas Samitit: Bllokuesi i vizave nuk është vetëm Macron, është edhe Vjosa Osmani

Mustafa reagon pas Samitit: Bllokuesi i vizave nuk është vetëm Macron, është edhe Vjosa Osmani

Ministrja Schwarz takohet me ambasadorët e shteteve anëtare të KE, kërkohet anëtarësimi i Kosovës në këtë institucion

Ministrja Schwarz takohet me ambasadorët e shteteve anëtare të KE, kërkohet anëtarësimi i Kosovës në këtë institucion

Profesori nga Luksemburgu u reagon shefave të BE’së që nuk bënë asgjë për Ballkanin e Kosovën

Profesori nga Luksemburgu u reagon shefave të BE’së që nuk bënë asgjë për Ballkanin e Kosovën

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Kryeministri holandez shfaqet i zbutur për Kosovën: Ka progres për vizat…

Kryeministri holandez shfaqet i zbutur për Kosovën: Ka progres për vizat…

Gjukanoviq: Në Këshillin Evropian u diskutua për liberalizimin e vizave për Kosovën

Gjukanoviq: Në Këshillin Evropian u diskutua për liberalizimin e vizave për Kosovën

Vuçiq: Nuk kishte rezultate konkrete, Kosova nuk i mori vizat

Vuçiq: Nuk kishte rezultate konkrete, Kosova nuk i mori vizat

Kryeministri irlandez njofton për një takim të ngrohtë me presidenten Osmani në Bruksel

Kryeministri irlandez njofton për një takim të ngrohtë me presidenten Osmani në Bruksel

Rama në BE: Çmenduri dhe turp – kosovarët nën Jugosllavi lëviznin lirshëm, tash mbahen peng

Rama në BE: Çmenduri dhe turp – kosovarët nën Jugosllavi lëviznin lirshëm, tash mbahen peng

Osmani: Patëm mbështetje me deklarata për liberalizimin e vizave

Osmani: Patëm mbështetje me deklarata për liberalizimin e vizave

Përfundon Samiti, shkrepet edhe fotografia e përbashkët e liderëve

Përfundon Samiti, shkrepet edhe fotografia e përbashkët e liderëve

Gjendet pa shenja jete një 19-vjeçar në Rahovec

Gjendet pa shenja jete një 19-vjeçar në Rahovec

“Premtime të pa mbajtura”, Rama ironi nga Brukseli: Ne shqiptarët s’jemi aq të mirë sa të dorëzohemi bukur

“Premtime të pa mbajtura”, Rama ironi nga Brukseli: Ne shqiptarët s’jemi aq të mirë sa të dorëzohemi bukur

Krasniqi: Deputetët duhet të votojnë në interes të qytetarëve e mos të frikësohen e shantazhohen nga kryeministri

Krasniqi: Deputetët duhet të votojnë në interes të qytetarëve e mos të frikësohen e shantazhohen nga kryeministri