Beqa: Është punë e madhe me u marrë Sveçla me veteranët, le t’fol për orën që ja kishin falë n’Katar

10.06.2022 21:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Beqa: Është punë e madhe me u marrë Sveçla me veteranët, le t’fol për orën që ja kishin falë n’Katar

Veteranët e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë protestuar para tri ditësh para objektit të Kuvendit të Kosovës, duke kërkuar që të përfshihen në Ligjin për Paga, në mënyrë që t’iu rriten pensionet njëjtë me pagën minimale.

Protesta e veteranëve nxiti mjaft shumë reagime në mbështetje të kërkesave të tyre, por njëjtë nuk ka menduar ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, i cili dje ka deklaruar se protestuesit “nuk kanë qenë veteranë, por militantë të PDK-së e AAK-së”.

Deklaratës së ministrit Sveçla i ka reaguar deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajdar Beqa, i cili në një prononcim për lajmi.net e ka cilësuar deklaratën e Sveçlës si të “papërgjegjshme”.

“Nuk e di çka me komentu zotërinë Sveçla, ata janë veteranë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Veteranët janë pjesa më vitale e vendit dhe më meritore së bashku me martirët, të rënët, dëshmorët që i ka Kosova. Janë themeli i shtetit të Kosovës, janë baza e lirisë së Kosovës dhe një deklaratë e papërgjegjshme e një zyrtari të shtetit, nuk ja kish vlejte me komentu. Sveçla s’mundet me i njoftë veteranët, ai mundet me e njoftë gjithkënd po veteranët jo”, ka thënë Beqa.

Tutje, ai ka deklaruar se në vend që Sveçla të komentojë veteranët, mund të flas për orën që ka pranuar dhuratë nga kryeministri i Katarit gjatë vizitës atje.

“Është punë e madhe me u marrë Sveçla me veteranët, le t’fol për qat orën që ja kishin falë n’Katar ndoshta e gjen veten”, ka thënë Beqa.

Deklaratën e Sveçlës e ka komentuar edhe deputetja tjetër e PDK-së, Ganimete Musliu, e cila dje ka thënë se “kjo është tallje me hallet e qytetarëve”.

“Revolta qytetarë po rritet çdo ditë ndaj pushtetit dhe keqqeverisjes. Trendi i pakënaqësive është në kulm. Jeta e qytetarëve është rënduar dhe po bëhet e pamundshme në Kosovë. Kulmi i së keqes është tallja e këtij pushteti me popullin që është në luftë për ekzistencë. Ky pushtet po punon me moton ‘varfro e sundo’”, ka thënë Musliu.

Kujtojmë se Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, dje ka paralajmëruar se nuk do të ndalen deri në përmbushjen e kërkesave të tyre.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Kqyrëm n’sy, ke kujdes kur t’folsh me mua”, eskalon debati mes Haxhiut e Gashit

“Kqyrëm n’sy, ke kujdes kur t’folsh me mua”, eskalon debati mes Haxhiut e Gashit

Vuçiq bën drama një ditë para samitit: Do të luftojmë për vendin tonë, dorëzimi s’është opsion

Vuçiq bën drama një ditë para samitit: Do të luftojmë për vendin tonë, dorëzimi s’është opsion

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Kurti: Duam dhe duhet t’i thellojmë marrëdhëniet e shkëlqyera me Gjermaninë

Kurti: Duam dhe duhet t’i thellojmë marrëdhëniet e shkëlqyera me Gjermaninë

Vllahiu: Kurti e ka marrë vesh që realiteti nuk është ajo që shkruhet në libra

Vllahiu: Kurti e ka marrë vesh që realiteti nuk është ajo që shkruhet në libra

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë