BE mirëpret vendimin e Malit të Zi për fluturimin e Lavrovit

07.06.2022 19:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE mirëpret vendimin e Malit të Zi për fluturimin e Lavrovit

Bashkimi Evropian (BE) ka mirëpritur zbatimin në praktikë të masave kufizuese që Mali i Zi ka vendosur kundër Rusisë, duke ndaluar fluturimin e avionit të ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha zëdhënësi i bllokut, Peter Stano.

“Ne mirëpresim harmonizimin e plotë nga Mali i Zi me politikën e sigurisë së BE-së, duke përfshirë masat kufizuese dhe zbatimin e tyre në praktikë, që është dëshmuar në ndalimin e fluturimit të avionit të Lavrovit”, tha Stano në një deklaratë për media.

Ai shtoi se BE-ja dhe shumë shtete të tjera po vendosin sanksione, duke ua ndaluar avionëve rusë që të fluturojnë mbi territoret e tyre dhe po ndalojnë “udhëtimet për nxitësit e luftës dhe individët si Lavrov”.
Vizita e Lavrovit në Serbi u anulua më 6 qershor, pasi Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Bullgaria refuzuan që të lejonin avionin e Lavrovit të kalonte në hapësirën e tyre ajrore.

Kremlini tha se vendimi i këtyre shteteve ishte “akt armiqësor”. Reagimi më i ashpër nga Rusia pas anulimit të vizitës së Lavrovit në Serbi erdhi nga drejtori i agjencisë shtetërore ruse të hapësirës, Roscosmos, Dmitry Rogozin, i cili deklaroi se raketat balistike ruse ndërkontinentale, Sarmat, “nuk do të kërkojnë leje për të fluturuar” nga këto tri shtete.

I pyetur për kërcënimet që janë bërë nga Rusia drejt shteteve që po ndalojnë fluturimet e avionëve rusë, Stano tha se nuk sheh arsye që të komentojë deklaratat e tilla.“Ne nuk shohim absolutisht asnjë arsye për të komentuar kërcënimet dhe deklaratat e papërshtatshme nga kushdo që është në sanksionet e BE-së, sepse ai është një prej promovuesve dhe mbështetësve më të zhurmshëm të agresionit të paligjshëm rus kundër Ukrainës, për shkak të angazhimit të vazhdueshëm në aktivitete të dezinformimit”, tha Stano.

Ministri i Malit të Zi për çështje administrative, Ranko Krivokapiq, tha se me ndalimin e avionit të Lavrovit, Podgorica ka respektuar obligimet që ka marrë.Sipas tij, ky vendim ishte i pashmangshëm dhe shtoi se ishte i befasuar nga reagimi.

Më 6 qershor, Ministria e Punëve të Jashtme të Malit të Zi njoftoi se kishte ndaluar fluturimin e avionëve rusë, duke u bazuar në sanksionet ndërkombëtare të vendosura ndaj Rusisë për shkak të agresionit ushtarak kundër Ukrainës.Mali i Zi nuk lejon avionët rusë të kalojnë në hapësirën ajrore, përveç në raste specifike, tha Ministria e Punëve të Jashtme.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun