Banda serbe “Pink Panter” gjykohet për vrasjen e kryebashkiakut zviceran

01.06.2021 23:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Banda serbe “Pink Panter” gjykohet për vrasjen e kryebashkiakut zviceran

Përveç grabitjeve në bizhuteritë dhe dyqanet e orëve, ata akuzohen se kanë vrarë kryetarin e komunës Metzerlen, Ivo Borer.

Një holandez 41 dhe një serb 44 vjeçar po qëndrojnë që nga e hëna në bankën e zezë të Gjykatës penale Dorneck-Thierstein të Soloturnit ku po akuzohen për vrasje dhe grabitje.

Përveç grabitjeve në bizhuteritë dhe dyqanet e orëve, ata akuzohen se kanë vrarë kryetarin e komunës Metzerlen-Mariastein (Solothurn). Ivo Borer, 71 vjeç, në një grabitje të kryer njëmbëdhjetë vjet më parë, shkruan 20minuten.ch.

Prokurori Raphael Stüdi në fjalën e tij ka thënë se një informatë anonime telefonike kishte dhënë njoftimin e parë se të dyshuarit ishin anëtarë të bandës së njohur Pink Panther, një rrjet ndërkombëtar hajdutësh, transmeton albinfo.ch. Ky supozim është konfirmuar ndërkohë, gjatë viteve.

Dëshmi për fajësinë e serbit ishte prova e ADN-së e gjetur në shall në vendin e krimit. Përveç kësaj, një dëshmi tjetër ishte lloji i pazakontë i lidhësit kabllor që i akuzuari ka përdorur edhe në grabitje të tjera. Për më tepër edhe prova e një dëshmitari e ka identifikuar atë si autor të krimit.

Si motiv për krimin në Metzerlen ishte paraja, ka thënë prokurori: Një i njohur i gruas së Borerit kishte “përhapur informacionin” se nga kryetari i bashkisë “mund të merreshin një milion franga”, transmeton albinfo.ch. Kur urdhërdhënësi 67 vjeçar serb i bandës kishte mësuar për këtë, ai kishte rekrutuar dy të akuzuarit. Për prokurorin është e qartë se holandezi (44) ishte i përfshirë në grabitje dhe vrasje. Nga njëra anë, ai ishte përfshirë në sulmet e mëparshme bashkë me serbët, dhe nga ana tjetër këtë përfshirje e thekson edhe më shumë dëshmia e dëshmitarëve dhe një çertifikatë e falsifikuar e mjekut si një përpjekje për alibi.

Raporti flet për dy objekte me të cilat autorët kanë goditur kryetarin e bashkisë në të njëjtën kohë. “Borer nuk kishte asnjë shans”, thotë Stüdi. Grabitësit ishin “të paskrupullt dhe jashtëzakonisht të pamëshirshëm” në veprimet e tyre, përcjell albinfo.ch. Ata e kishin lënë kryetarin e bashkisë të pafuqishëm, në gjakun e tij.

Avokati kërkon pafajësinë dhe 200 mijë franga kompensim!
Sulmi ndaj një dyqani argjendarësh në Wettingen në shkurt të të njëjtit vit mund t’u atribuohet të dy të akuzuarve. Ndërsa një sulm ndaj qendrës tregtare Tivoli në Spreitenbach u ngarkohet vetëm holandezëve.

Zyra e prokurorit publik e Solothurnit ka kërkuar dënim me 20 vjet burg për serbin dhe holandezin, për vrasje dhe grabitje. Urdhërdhënësi 67-vjeçar serb akuzohet për grabitje të kualifikuar dhe thuhet se është prapa hekurave për 13 vjet e dy muaj. Kroati (45) i përfshirë në sulmin në Tivoli pritet të marrë 20 muaj burgim.

Avokati mbrojtës i holandezit kërkon një pafajësi për klientin e tij: Dëshmitari tek i cili mbështetet zyra e prokurorit publik, sipas tij është “i pabesueshëm”. Për më tepër, klienti i tij duhet të marrë kompensim prej 200,000 CHF.

Procesi do të vazhdojë të mërkurën ndërsa vendimi do të pasojë në mes të qershorit. Deri në dëni,in e plotfuqishëm, zbatohet prezumimi i pafajësisë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një mision i huaj njofton punonjësit për rrezik nga një sulm terrorist, Policia thotë se merr masa për sigurinë

Një mision i huaj njofton punonjësit për rrezik nga një sulm terrorist, Policia thotë se merr masa për sigurinë

Për 10 minuta thuaj mamit jam në shpi, bëma bukën”, porosia që ia dha i riu babait para se të vritej

Për 10 minuta thuaj mamit jam në shpi, bëma bukën”, porosia që ia dha i riu babait para se të vritej

Vaksina, kusht për të shkuar në punë

Vaksina, kusht për të shkuar në punë

Detaje të reja nga krimi në Gllogjan, autobusi kishte lëvizur 50 metra me shoferin e vrarë

Detaje të reja nga krimi në Gllogjan, autobusi kishte lëvizur 50 metra me shoferin e vrarë

Pistat e hetimit për krimin makabër në Gllogjan, vrasësi ende në arrati

Pistat e hetimit për krimin makabër në Gllogjan, vrasësi ende në arrati

Lajçak: BE duhet të përshpejtojnë procesin e zgjerimit për Ballkanin Perëndimor

Lajçak: BE duhet të përshpejtojnë procesin e zgjerimit për Ballkanin Perëndimor

Sveçla: I bëj ultimatum vrasësit që të dorëzohet (VIDEO)

Sveçla: I bëj ultimatum vrasësit që të dorëzohet (VIDEO)

Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione