Azemi paralajmëron Kurtin për protesta të mëdha prej javës tjetër

06.12.2021 22:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Azemi paralajmëron Kurtin për protesta të mëdha prej javës tjetër

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka paralajmëruar protesta të mëdha nëse deri në javën tjetër Qeveria nuk reflekton në përmbushjen e premtimeve.

Azemi ka thënë se kërkesat e punëtorëve janë të bazuara dhe se i kupton kërkesat e sindikatave tjera.

“Për dy javë i kishim bllokuar spitalet në qeverinë Hoti. Këtë e di cdo qeveri. Ai Syla është i mençur kur thotë se mund të cojë të gjithë sektorin e mjekësisë në protesta”, thotë ai.

“Unë them se prej javës tjetër do të fillojmë me protesta të mëdha. Kjo javë shkoi dhe nuk duam të bëjmë protesta vetëm për të shkaktuar kaos. Këta që thonë se ne kemi lidhje edhe me Serbinë të marrin përgjegjësi për fjalët e tyre. Kushtet e punëtorëve në të gjitha sektorët janë në gjendje të mjerueshme. Nuk po kërkojmë asgjë më shumë se sa Kurti ka premtuar. Ishin premtimet e tij dhe ai duhet t’i dalë zot fjalëve”, shtoi ai.

Në anën tjetëer, Kryetari i SBASHK’ut, Rrahman Jasharaj, tha se po kërkojnë dialog nga qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti. Theksoi se do të presin deri në mars, dhe nëse nuk u plotësohen kërkesat, do të vazhdojnë me masa tjera, përfshirë bojkotimin e procesit mësimor.

“Nga qeveria Kurti kemi kërkuar që të ulemi dhe të bisedojmë. Disa shkëndija pozitive u ndezën kur unë si përfaqësues i SBASHK’ut duke biseduar me të gjithë shefat e grupeve parlamentare dhe me zonjën Kusari e thyem akullin dhe takuam ministrin Sveçla, i cili na tha se ligji është duke u punuar”, shpjegoi ai, sipas të cilit kryeministri Kurti i zhgënjeu.

Sindikata jonë ka qenë aktive dhe do të jetë”, theksoi ai në Pressing.

“Nëse në muajin mars ligji për pagat pas diskutimeve me sindikatat nuk shkon me procedura tutje do ta konsiderojmë se jemi të zhgënjyer dhe pastaj do të veprojmë sipas zërit të mësimdhënësve dhe punëtorëve tjerë të arsimit”, shtoi Jasharaj.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Azemi paralajmëron Kurtin për protesta të mëdha prej javës tjetër

Azemi paralajmëron Kurtin për protesta të mëdha prej javës tjetër

Këta janë anëtarët e rinj të Bordit të RTK-së

Këta janë anëtarët e rinj të Bordit të RTK-së

Delegacioni i Kosovës i udhëhequr nga Kurti, udhëtoi për në Bruksel

Delegacioni i Kosovës i udhëhequr nga Kurti, udhëtoi për në Bruksel

Brukseli e pranon që nuk po arrin të sigurojë takim Kurti -Vuçiq dhe vazhdimin e dialogut

Brukseli e pranon që nuk po arrin të sigurojë takim Kurti -Vuçiq dhe vazhdimin e dialogut

Kurti për tragjedinë në Gllogjan: Sasia e informacionit është duke u shtuar

Kurti për tragjedinë në Gllogjan: Sasia e informacionit është duke u shtuar

Haradinaj: Jemi të gatshëm të jemi aleatë të Kryeministrit në betejën politike me Serbinë

Haradinaj: Jemi të gatshëm të jemi aleatë të Kryeministrit në betejën politike me Serbinë

Propagandisti serb: Kurti me Bashkim Jasharin kanë plane për sulm në Veri

Propagandisti serb: Kurti me Bashkim Jasharin kanë plane për sulm në Veri

Kosova dërgon mbi 30 mostra për testim për variantin Omicron në Gjermani

Kosova dërgon mbi 30 mostra për testim për variantin Omicron në Gjermani

E krijoi vaksinën AstraZeneca, Sarah Gilbert : Pandemia e ardhshme mund të jetë më vdekjeprurëse se Covid-19

E krijoi vaksinën AstraZeneca, Sarah Gilbert : Pandemia e ardhshme mund të jetë më vdekjeprurëse se Covid-19

Arrestohen 14 persona në Gjakovë, organizonin lojëra fati

Arrestohen 14 persona në Gjakovë, organizonin lojëra fati

Kurti për mediumin malazez: Vuçiq po kërkon “bosnjëzimin” e Kosovës

Kurti për mediumin malazez: Vuçiq po kërkon “bosnjëzimin” e Kosovës

Jasharaj i kundërpërgjigjet Kurtit, thotë se nuk është çështje e tij që t’i caktojë udhëheqësit e sindikatave

Jasharaj i kundërpërgjigjet Kurtit, thotë se nuk është çështje e tij që t’i caktojë udhëheqësit e sindikatave

Shumë punëtorë mbetën pa punë gjatë vitit 2021, pritet që shkalla e varfërisë në vend të rritet edhe më shumë

Shumë punëtorë mbetën pa punë gjatë vitit 2021, pritet që shkalla e varfërisë në vend të rritet edhe më shumë

Shah mat ndaj Berishës?!/ Më 9 dhjetor Escobar takohet në Tiranë me Ramën dhe Bashën

Shah mat ndaj Berishës?!/ Më 9 dhjetor Escobar takohet në Tiranë me Ramën dhe Bashën

Vdes miku i madh i Kosovës, senatori Bob Dole

Vdes miku i madh i Kosovës, senatori Bob Dole

Qeveria e Kosovës duhet të ndajë buxhet dhe të angazhojë kompani të specializuara për lobim në SHBA

Qeveria e Kosovës duhet të ndajë buxhet dhe të angazhojë kompani të specializuara për lobim në SHBA