Avioni misterioz që kaloi në Beograd dhe u sekuestrua në Argjentinë alarmon SHBA-në

17.06.2022 20:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Avioni misterioz që kaloi në Beograd dhe u sekuestrua në Argjentinë alarmon SHBA-në

Një avion misterioz vizitoi Rusinë dhe Venezuelën disa javë para se aeroplani i lidhur me Iranin të konfiskohej në Argjentinë.

Aeroplani Boeing 747 u ndalua në Buenos Aires këtë javë ku autoritetet argjentinase e kontrolluan nën dyshimin për aktivitete të inteligjencës, duke arrestuar 19 anëtarë të ekuipazhit.

Midis ekuipazhit ishin pesë iranianë, të dyshuar se kishin lidhje me Forcën Quds, krahu i fshehtë i Korpusit të Fardës Revolucionare Islamike të caktuar nga terroristët e Iranit, përgjegjës për operacionet klandestine të huaja.

Disidentët iranianë kanë paralajmëruar se ndalimi i avionit është provë se regjimi po përhap terrorizmin e sponsorizuar nga shteti në kontinentin amerikan, pikërisht në oborrin e shtëpisë së SHBA-së.

Avioni dyshohet se mbante anëtarë të grupit terrorist të IRGC-së, Forca Quds.

Irani besohet gjithashtu se u siguron armë kombeve si Venezuela, por nuk u gjetën armë në Boeing 747.

Avioni ngjall frikën rreth shtrirjes ndërkombëtare të rrjeteve të dyshimta terroriste të Iranit.

Të dhënat e fluturimit tregojnë se avioni duket se ka fluturuar nga kryeqyteti rus Moska, në qytetin kryesor të Iranit, Teheran, dhe selinë e pushtetit të Venezuelës në Karakas, disa javë përpara se të sekuestrohej nga Argjentina.

Aeroplani gjithashtu besohet të ketë bërë një ndalesë karburanti në Espargos, ishullin Kepi Verde.

Duket se Boeing 747 në javët para ndalimit të tij vizitoi kryeqytetin e Venezuelës tre herë, si dhe bëri ndalesa në Beograd dhe Meksikë, shkruan The Sun.

Uashingtoni po e ndjek nga afër rastin dhe Izraeli ka lavdëruar Argjentinën për identifikimin e një “kërcënimi të mundshëm”, duke paralajmëruar se linjat ajrore iraniane mund të angazhohen në “transferimin e trafikut të armëve, të njerëzve dhe pajisjeve” për IRGC.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiqi e konsulton me Ramën dhe Kovaçevskin pjesëmarrjen

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiqi e konsulton me Ramën dhe Kovaçevskin pjesëmarrjen

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Udhërrëfyesi i energjisë, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në

Udhërrëfyesi i energjisë, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në

Reagon Kurti: Marrëveshja për energjinë rezultat i punës sonë, rryma në Veri do të faturohet

Reagon Kurti: Marrëveshja për energjinë rezultat i punës sonë, rryma në Veri do të faturohet