Austria reagon për situatën në veri: Zgjidhja e çështjeve të hapura qëndron në negociata, jo në dhunë

26.09.2021 14:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Austria reagon për situatën në veri: Zgjidhja e çështjeve të hapura qëndron në negociata, jo në dhunë

Situata e tensionuar në veri të Kosovës, si rezultat i vendosjes së reciprocitetit të targave ka marrë vëmendjen në gjithë Evropën.

Sulmet e djeshme mbi institucionet në Zveçan e Zubin Potok, kanë nxitur reagimet e shumta.

Lidhur me këtë së fundmi ka reaguar edhe Ministrja e Jashtme e Austrisë.

Përmes një reagimi në Twitter, MPJ e Austrisë ka theksuar se zgjidhja e çështjeve të hapura qëndron në negociata, jo në dhunë.

“Ne i dënojmë ashpër incidentet e mbrëmshme në Kosovë. Zgjidhja e çështjeve të hapura qëndron në negociata, jo në dhunë. Të gjitha palët duhet të përmbahen nga veprimet përçarëse dhe kërcënimet.

Dialogu i lehtësuar nga BE-ja është mënyrë e vetme për një të ardhme paqësore dhe integrim në Bashkimin Evropian”, thuhet në reagim.

Lidhur me situatën në veri, sot ka reaguar edhe shteti gjerman, i cili ka kërkuar nga të dyja palët të takohen sa më parë në Bruksel dhe të mundohen të gjejnë një zgjidhje.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Serbia ta tregojë forcën në ringun e boksit, jo në kufi

Kurti: Serbia ta tregojë forcën në ringun e boksit, jo në kufi

Phillips: Asociacioni është i tepërt, serbët kanë mjaft të drejta në Kosovë

Phillips: Asociacioni është i tepërt, serbët kanë mjaft të drejta në Kosovë

Rakiq: Themelimi i asociacionit nuk është tekë e Listës Serbe, por detyrim ndërkombëtar

Rakiq: Themelimi i asociacionit nuk është tekë e Listës Serbe, por detyrim ndërkombëtar

Lajçak: Mali i Zi mund të llogarisë në mbështetjen e qartë të BE-së në anëtarësim

Lajçak: Mali i Zi mund të llogarisë në mbështetjen e qartë të BE-së në anëtarësim

Policia kap tre persona në Aeroportin e Prishtinës të cilët kishin leje të qëndrimit të falsifikuar

Policia kap tre persona në Aeroportin e Prishtinës të cilët kishin leje të qëndrimit të falsifikuar

Punimet në rrjet, KEDS-i tregon ku do të ndërprehet rryma gjatë dy ditëve të ardhshme

Punimet në rrjet, KEDS-i tregon ku do të ndërprehet rryma gjatë dy ditëve të ardhshme

Haziri: LDK-ja është dyfishuar në vota, duke shënuar 100% rritje

Haziri: LDK-ja është dyfishuar në vota, duke shënuar 100% rritje

​RrGK: Institucionet e drejtësisë vazhdojnë të inkurajojnë dhunuesit e vajzave

​RrGK: Institucionet e drejtësisë vazhdojnë të inkurajojnë dhunuesit e vajzave

Pjesëtarët e FSK-së dekorohen me medalje pas kthimit nga misioni i parë ushtarak jashtë vendit

Pjesëtarët e FSK-së dekorohen me medalje pas kthimit nga misioni i parë ushtarak jashtë vendit

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit

Selakoviq: “Mbështetja e Greqisë rreth çështjes së Kosovës, e rëndësishme për ne”

Selakoviq: “Mbështetja e Greqisë rreth çështjes së Kosovës, e rëndësishme për ne”

Pengimi i boksierëve kosovarë për të hyrë në Serbi – Çeku: Kjo çështje të trajtohet në nivel dialogu

Pengimi i boksierëve kosovarë për të hyrë në Serbi – Çeku: Kjo çështje të trajtohet në nivel dialogu

Një i vdekur dhe tri raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

Një i vdekur dhe tri raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

Gjykata Supreme e aprovon kërkesën e PDK-së në Han të Elezit

Gjykata Supreme e aprovon kërkesën e PDK-së në Han të Elezit

Spitali i Gjilanit jep detaje për të lënduarit nga skelet

Spitali i Gjilanit jep detaje për të lënduarit nga skelet

Vaksinimi i fëmijëve mbi 5 vjeç në ShBA mund të nisë në fillim të nëntorit

Vaksinimi i fëmijëve mbi 5 vjeç në ShBA mund të nisë në fillim të nëntorit