Asociacioni i komunave me shumicë serbe, me apo pa kompetenca ekzekutive

30.10.2020 22:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Asociacioni i komunave me shumicë serbe, me apo pa kompetenca ekzekutive

Përkundër që nga pala serbe është paralajmëruar se dialogu me Kosovën nuk do të vazhdojë pa u zgjidhur çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, dje në Bruksel në nivel të shefave të delegacioneve dhe ekspertëve, përfaqësuesit e dy shteteve diskutuan për ekonomi dhe financa. Njohësit e çështjeve politike këshillojnë që Kosova të qëndrojë prapa vendimit të Gjykatës Kushtetutese të Kosovës marrë në vitin 2015.

Pas takimit të djeshëm në Bruksel me delegacionin e Kosovës të përfaqësuar nga Skënder Hyseni, kryesuesi i palës serbe në dialog, që është njëkohësisht drejtori i ri i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, u deklarua se në bisedime “u ngrit edhe çështja e formimit të Asociacioni të Komunave me shumicë serbe”, deklaratë të cilën Kryeministri Avdullah Hoti tha se nuk e merr seriozisht.

Politologu Ramush Tahiri thotë se Serbia nuk është palë për çështjen e Asociacionit prandaj si e tillë, kjo temë nuk mund të rikthehet në Bruksel.

“Serbia nuk është palë në Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Ajo ka qenë temë në Bruksel por në Kosovë atë asociacion e krijojnë institucionet e Kosovës. Serbët nuk janë ata që duhet ta pranojnë apo jo. Statuti pranohet në qeveri dhe del në Kuvend. Ky statut nuk është dokument që miratohet në Bruksel”, ka deklaruar për RTV Dukagjinin, Ramush Tahiri.

E Violeta Haxholli nga Instituti i Kosovës për Drejtësi shprehet se nga pala serbe nuk pritet që do të heqin dorë nga kërkesa për Asociacionin, përcjell Telegrafi.

“Pritet që pala serbe ta rikthejë Asociacionin si temë dhe nuk besoj se ajo do të heq dorë nga kërkesat e saj. Megjithatë pala kosovare duhet të ketë kërkesat e saja të qarta pavarësisht pretendimeve që ka pala serbe…Ky mekanizëm mund të themelohet vetëm në bazë të aktvendimit të Gjykatës Kushtetuese”, deklaroi Violeta Haxholli.

Përfaqësuesit serbë vazhdimit kanë përsëritur se nuk janë të interesuar për një Asociacion me kompetenca të një Organizate Joqeveritare, sipas ofertës së Kosovës, duke pretenduar në një mekanizëm me kompetenca ekzekutive. /RTV Dukagjini/Telegrafi/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak