Arnisa Morina, juristja shqiptare u bën sfidë serbëve: Do të paguajnë për luftën ndaj Kosovës!

15.01.2019 00:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arnisa Morina, juristja shqiptare u bën sfidë serbëve: Do të paguajnë për luftën ndaj Kosovës!

Arnisa Morina, shqiptarja nga Kosova duket se nuk do të lerë të qetë një komb plangprishës si ai serb. E vendosur të zhvillojë karrierën e saj si avokate emigrimi pranë ‘Immigration and Refugee Board of Canada’, Morina jep herë pas herë mesazhe sesi e ka krijuar suksesin e saj.
E qeshur, e çiltër dhe mjaft e vendosur, ajo është në hapat e parë të ngritjes së profesionit të saj për të cilën ka punuar fort. Si një nga studentet ekselente të Juridikut, duket se vendosmëria e saj premton për të qenë mjaft e suksesshme edhe në të ardhmen.  E rritur në Toronto po rrënjët e saj e kthejnë herë pas herë në Prishtinë, aty ku prehen eshtrat e të atit hero. Ajo i ka bërë betimin se jeta e tij do të vlejë për lirinë e vendin deri në fund. Arnisa edhe çdo shqiptar tjetër që vijnë nga nga lufta e tmerrshme e Kosovës, sigurisht që nuk mund të harrojnë kujtimet e asaj kohe. Arnisa premton se kjo është koha e shpagimit dhe se do të mundohet me profesionin e saj dhe me gjithë të drejtat që ka për të vënë drejtësinë në vend.  Për këtë, ajo ka mbështetjen dhe mirënjohjen e të gjithë komunitetit shqiptar, të cilët Arnisa Morina e njohin si një vajzë të guximshme dhe mjaft profesionale.
Nw rrjetin social Facebook ajo shkruan:
I am coming for everything they said I could not have. 

Për të gjithë serbët përgjegjës për luftën në Kosovë, unë, së bashku me të gjithë shqiptarët, synojmë të vazhdojmë të arrijmë gjithçka që ju keni thënë se ne kurrë nuk do të arrijmë.

They said that I, being an Albanian, a Kosovar, could not have rights and freedom, but I celebrate both now. They said that I didn’t have the right to dream and have goals, well I have pursued my dreams and goals which will become a reality very soon this year.
Ata thanë se unë, si shqiptare-kosovare, nuk mundem me pasur drejta dhe liri, por tani unë kam drejta dhe liri. Ata thanë se unë nuk kam të drejtë të ëndërroj dhe të kem qëllime, por unë kam ndjekur ëndrrat dhe qëllimet e mia dhe ato do të bëhen një realitet së shpejti këto vite.

 They said I couldn’t have a voice, but now I use my voice to advocate against the injustices that Albanians experienced and continue to suffer because of the Kosovo-Serbia war.
Ata thanë se zëri im nuk ka rëndësi, por tani e përdori zërin tim për të avokuar dhe se shpejti si avokate, kundër tyre dhe padrejtësive që shqiptarët përjetuan dhe vazhdojnë të vuajnë për shkak të luftës së Kosovës.

 They said that Kosovo would never attain independence. Well next month, Kosovo and its people will be celebrating its 11th year of Independence.
Ata thanë se Kosova kurrë nuk do të arrijë pavarësinë. Por muajin tjetër më 17 shkurt, Kosova dhe populli i saj do të festojnë 11 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. 

I am eternally proud to be Albanian. To be part of a race and a people that continues to persevere through adversities, attain goals and make the impossible, possible.
Unë jam përjetësisht krenare që jam shqiptare. Jam krenare që jam pjesë e një populli që vazhdon të kapërcejë vështirësitë dhe të arrijë qëllimet dhe që mbi të gjitha, vazhdon të bëjë të pamundurën, të mundshëm. /Albanian Montreal Press/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë