Analisti Beshiri: Vuçiq s’mund të ulet më në disa karrige- marrëveshje me Kosovën ose sanksione

E publikuar: 22/01/2023 21:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vucic k4ebabms.cloudfront.net_production

“Serbia s’mund të ulet në disa karrige, do të vazhdohet t’i kërkohet marrëveshje me Kosovën dhe sanksione ndaj Rusisë”, thotë Naim Leo Beshiri nga Instituti për Çështjet Evropian – në të kundërtën sipas tij Beogradit do t’i vihen sankskionet prej perëndimit.

Në një prononcim për median serbe “Danas”, analisti Beshiri ka treguar për situatën në të cilën gjendet presidenti serb, Aleksandër Vuçiq.

Ai ka përmendur tre skenarë me të cilat përballet ai, në një situatë ku lufta në Ukrainë e ka vendosur Beogradin në pozitën që të zgjedh qartë në mes të perëndimit apo Rusisë, transmeton Gazeta Express.

Siç thekson ai, skenari i parë është ai në të cilin presidenti pranon propozimin e planit frank-gjerman, nënshkruan një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme me Kosovën dhe sipas tij Kosova “pranon” një zgjidhje kompromisi për statutin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

“Propozimi do të nënkuptonte njohjen e nënkuptuar të Kosovës me tiparet e shtetësisë në formën e dokumenteve, tabelave, përfaqësimit ndërkombëtar dhe anëtarësimit në institucione, dhe statuti i shoqatës do të ishte në një nivel më të ulët se ai i Republikës Srpska, por më shumë. se ai i një organizate joqeveritare”, ka thënë ai për Danas.

“Nëse Vuçiq do ta pranonte marrëveshjen, do të akuzohej për tradhti”, vazhdon artikulli teksa paralajmërohet Vuçiqi për reagimin e ekstremit të djathtë.

“Edhe me propagandë do të humbiste busullën dhe do t’i drejtohej dhunës politike, që shumë shpejt do të nënkuptonte fundin e tij, e me këtë edhe ardhmërinë e diskutueshme të marrëveshjes me Kosovën.”, ka thënë Beshiri.

“Është humbur mundësia për të diskutuar për viktimat e nacionalizmit të Millosheviqit dhe pa diskutuar për fatet e gati pesëmbëdhjetë mijë njerëzve në konfliktin e Kosovës, një numër i përbërë nga shumica dërrmuese e shqiptarëve, është e vështirë që marrëveshja të ketë një të ardhme. edhe sikur të donte qeveria, e ne e dimë që ai nuk do”, ka vazhduar tutje analisti.

Një tjetër skenar, thekson Beshiri, është kur Serbia thotë se ne mbështesim Rusinë, prishim marrëdhëniet me perëndimin, tërheqim kandidaturën tonë për anëtarësim në BE dhe jemi armiqtë tuaj.

“Nuk ka gjasa që presidenti të hyjë drejtpërdrejt në një konfrontim me pjesën demokratike të botës, por dështimi për të arritur përparim në marrëdhëniet me Kosovën dhe për të vendosur sanksione kundër Rusisë mund të interpretohet në mënyrë të barabartë”, vazhdon ai.

Ai tregon çfarë ndodh nëse Beogradi i ndan rrugët me perëndimin.

“Pezullimi i investimeve të reja dhe më pas tërheqja graduale e atyre ekzistuese do të kulmonte në varfëri, papunësi dhe emigracion të madh. Në fund, Serbia do të përjashtohej nga organizatat ndërkombëtare dhe kompanitë tona nuk do të ishin në gjendje të bënin biznes sepse MSA-ja do të pezullohej dhe shtatëdhjetë për qind e eksporteve tona do të shkonin në BE. Rezultati përfundimtar do të ishte mjerim, siklet dhe mjerim për të gjithë ata që mbetën në Serbi dhe Kina dhe Rusia nuk do të mund të konkurronin kurrë me kompanitë evropiane edhe sikur të vinin të gjitha menjëherë në Serbi – thotë Beshiri.

Skenari i fundit dhe më i mundshëm, sipas tij, është ai në të cilin Vuçiq premton dhe nuk e realizon.

“Ai ka arritur të bindë bashkësinë ndërkombëtare për njëmbëdhjetë vjet se ai është garantuesi i paqes, dhe Serbia është një tigër ekonomik. Perëndimi do të vazhdojë të frikësohet nga të fjeturit rusë në Serbi, nga Moska, e cila shantazhon burimet e energjisë dhe Kosovën, por edhe nga Kina, e cila është një zëvendësues tendë për eurot evropiane dhe dollarët amerikanë”, ka thënë ai.

Serbia e ka një lidhje tradicionale me Rusinë, ku aleanca ruso-serbe është mbëshetur kryesisht në të përbashktën sllave dhe ortodokse. /Express