Ambasadori i Shqipërisë e përmend Ramush Haradinajn në Këshillin e Sigurimit në OKB

15.06.2022 18:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ambasadori i Shqipërisë e përmend Ramush Haradinajn në Këshillin e Sigurimit në OKB

Ambasadori shqiptar, Ferit Hoxha, gjatë fjalës së tij në Këshillin e Sigurimit në OKB, në të cilin ka folur për mbajtjen e përgjegjësisë për krimet e luftës, i ka kthyer kthyer përgjigje Rusisë duke i thënë “Haradinaj u përball me drejtësinë dhe ka fituar, a do ta bëni edhe ju të njëjtën gjë?”

Të martën e 14 qershorit, ambasadori i Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara(OKB), Ferit Hoxha, gjatë fjalës së tij në Këshillin e Sigurimit në OKB, ku ka folur për mbajtjen e përgjegjësisë për krimet e luftës, i ka kthyer kthyer përgjigje Rusisë për të cilën ai thotë se ka përmendur ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Ai këtë e ka ritheksuar edhe përmes një postimi në TwitterIRMCT: I remind 🇷🇺 that Frm. PM of Kosovo, @haradinajramush, was tried & cleared twice by ICTY. He resigned, made himself available to justice, faced facts, was acquitted & went free.

Will Russian soldiers & politicians guilty of aggression & other serious crimes, do the same? https://t.co/pDQlcC92KN— Ferit Hoxha🇦🇱 (@HoxhaFer) June 15, 2022Hoxha ka thënë se Haradinaj, i cili është përmendur konkretisht, është gjykuar dhe liruar dy herë si i pafajshëm.

“Ai nuk u fsheh, dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, është vënë në dispozicion të drejtësisë, është përballur me faktet, është shpallur i pafajshëm dhe doli i lirë”, ka shtuar ambasadori shqiptar.

“A do të bëjnë të njëjtën gjë ushtarët dhe politikanët rusë fajtorë për një krim agresioni dhe krime të tjera të rënda?”, ka shtuar Hoxha.

“ICTY (Tribunali Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë), ka bërë hetimet në Shqipëri, haptas, lirisht dhe nuk gjeti asgjë, dua të them asgjë, për të vërtetuar ndonjë nga akuzat”.

“As atëherë, as më vonë, as tani, as kurrë, për arsyen shumë të thjeshtë se akuzat ishin ndërtuar mbi asgjë”, ka përmbyllur fjalën e tij Hoxha. /PortaliD

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç

Krasniqi për marrëveshjen për energjinë: Kurti po e kupton që proceset në të kaluarën ishin të dobishme

Krasniqi për marrëveshjen për energjinë: Kurti po e kupton që proceset në të kaluarën ishin të dobishme

Punimet në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Punimet në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel