Ajetin e presin sfida të mëdha në krye të AKI-së, ish- kryespiunët të sistemohen në pozita të rëndësishme

17.04.2021 13:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
<h1>Ajetin e presin sfida të mëdha në krye të AKI-së, ish- kryespiunët të sistemohen në pozita të rëndësishme

Emërimin e Petrit Ajetit në krye të AKI-së, nga kryeministri Albin Kurti dhe presidentja Vjosa Osmani, po e vlerëson vendim të mirë, njohësi i çështjeve të sigurisë Fatmir Çollaku, raporton Ekonomia Online.

Çollaku ka thënë në një intervistë për Ekonomia Online se Ajeti posedon të gjitha komponentat e një lideri të qëndrueshëm.

“Unë po ndjehem shumë i disponuar që edhe parashikimet e mia kanë dalë gjë që është një konfirmim i mirë i profesionalizmit por edhe si njohës i kësaj fushe mendoj që është bërë mirë që në krye të një institucioni kaq të rëndësishëm është emëruar një personalitet i kompletuar i cili i posedon të gjitha komponentat e nevojshme për një lider dhe drejtues të mirë e të qëndrueshëm në kuptimin e cilësisë dhe punës që do ta bëjë.

Natyrisht e presin sfida të mëdha, por që do ja del me punën e tij” është shprehur ai.

Sipas tij të gjithë drejtuesit e këtij institucioni kanë qenë profesionistë, po që Ajeti është më i qëlluari.

“Realisht edhe të tjerët që nga drejtori i parë kanë qenë profesionistë, nuk mund të them se ai më shumë ose më pak, por të gjithë kanë qenë profesionistë dhe rrethanat pastaj diktojnë një ritëm dhe dinamikë duke pasur parasysh faktin që është një institucion i ndjeshëm dhe shumë lehtë mund të atakohet ndaj kërcënimeve eventuale dhe faktorë të tjerë. Nuk mund të jap një mendim se cili më i miri por që padyshim ky është i qëlluari” ka shtuar ai.

Petrit Ajeti është emëruar në krye të AKI-së më 15 prill nga kryeminsitri Albin Kurti dhe Presidentja Vjosa Osmani. Pozita e shefit të AKI-së kishte mbetur e zbrazët për një kohë të gjatë.

Çollaku ka thënë se pas përfundimit të mandatit udhëheqësit e AKI-së meritojnë të sistemohen në pozicione tjera të rëndësishme.

“Unë mendoj që duhet bërë ndryshime ligjore shpejtë do të thotë shpejtë për aq sa ka mundësi në kuptimin procedural që të bëhen këto ndryshime me ligj, që të krijohet një hapësirë juridike që drejtorët e AKI-së të kenë një pozicionim dhe sistemim në organet shtetërore dhe pastaj kur u skadon mandati të jenë të sistemuar për faktin që janë personalitet dhe pozita e tyre imponon seriozitet, të tillët do duhej të sistemohen në pozicione të rëndësishme që të kenë të ardhura të garantuara, e të mos mbeten pa mbështetje institucionale për faktin që janë personalitet që kanë informacione” ka përfunduar ai për EO.Pesë zyrtarë që, për kohë të caktuar, kanë qenë në krye të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI). Ndonëse kanë pasur qasje të pakufizuar në informata të klasifikuara, pas largimit nga detyra, shteti nuk i ka sistemuar dhe as nuk ka mbikëqyrje mbi ta.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mustafa: Si LDK nuk kemi koment negativ për deklaratat e Gërvalles

Mustafa: Si LDK nuk kemi koment negativ për deklaratat e Gërvalles

LDK e konsideron të ndërlikuar çështjen e padisë ndaj Serbisë për gjenocid

LDK e konsideron të ndërlikuar çështjen e padisë ndaj Serbisë për gjenocid

Hisen Berisha: Kadri Veseli e ka takuar shumë shpesh Rugovën në rezidencën e tij në Velani

Hisen Berisha: Kadri Veseli e ka takuar shumë shpesh Rugovën në rezidencën e tij në Velani

Milanoviq ironizon me Serbinë e zemëruar

Milanoviq ironizon me Serbinë e zemëruar

Raporti i ShBA-së: Kosova ka nevojë për një Ligj të ndryshuar për lirinë fetare

Raporti i ShBA-së: Kosova ka nevojë për një Ligj të ndryshuar për lirinë fetare

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Subvencionimi i pagave nga shteti: Ekzekutohen pagesat e para nga ministria e Financave

Subvencionimi i pagave nga shteti: Ekzekutohen pagesat e para nga ministria e Financave

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Tabela me qëllim shumë fisnik, por shkaku i erës rrezikon qytetarët

Tabela me qëllim shumë fisnik, por shkaku i erës rrezikon qytetarët

Për Mevmedin nuk ka ndihmë nga shteti

Për Mevmedin nuk ka ndihmë nga shteti

Tahiri i AAK-së për programin qeverisës të Kurtit: Nuk u përgjigjet pritjeve të qytetarëve

Tahiri i AAK-së për programin qeverisës të Kurtit: Nuk u përgjigjet pritjeve të qytetarëve

Kurti: Rritja e buxhetit për FSK-në do të jetë prioritet edhe në vitet e ardhshme

Kurti: Rritja e buxhetit për FSK-në do të jetë prioritet edhe në vitet e ardhshme

Ekspertët e pavarur të OBSh-së: Pandemia Covid-19 mund të ishte shmangur

Ekspertët e pavarur të OBSh-së: Pandemia Covid-19 mund të ishte shmangur

Ministri Mehaj priti në takim drejtorin e AKI-së, flasin për koordinim të ngushtë ndërinstitucional

Ministri Mehaj priti në takim drejtorin e AKI-së, flasin për koordinim të ngushtë ndërinstitucional

​Abdixhiku takohet me ambasadorin Rohde, përmend liberalizimin e vizave

​Abdixhiku takohet me ambasadorin Rohde, përmend liberalizimin e vizave

Republika Sërpska nuk i tërheq dekoratat për kriminelët e luftës

Republika Sërpska nuk i tërheq dekoratat për kriminelët e luftës