Afera korruptive/ Durmishi mbron Aliun: Është situatë ndërmjet dy kompanive private

10.06.2022 09:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Afera korruptive/ Durmishi mbron Aliun: Është situatë ndërmjet dy kompanive private

Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës (MPHI), Hysen Durmishi, ka folur për përgjimet e publikuara disa ditë më parë ku dyshohej për një aferë korruptive brenda ministrisë pjesë e së cilit është edhe ai.

Durmishi ka thënë se bazuar në përgjimet e publikuara bëhet fjalë për dy kompanive private dhe se nuk ka zyrtarë të MMPHI-së të përfshirë në të.

“Kjo nuk ka të bëjë me keqpërdorim të detyrës zyrtare, ne jemi të fokusuar që të punojmë me përkushtim, edhe unë dhe ministri por edhe në përgjithësi Qeveria, që ne kemi ardhë në Qeveri duke e pasur në fokus kryesor luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Tash kjo situata e fundit e cila ka dalë në publik ka të bëjë me një situatë ndërmjet dy kompanive private që po mundohen ta lidhin me neve si staf politik. Krejt çka po mundohemi është që të ndërtojmë mekanizma të tilla në ministri që të mos lejohen këso elemente korruptive. Kudo që ka indikacione ose fakte që një gjë e tillë po ndodh, duhet të merren organet e drejtësisë në mënyrë që t’i dënojnë ata që keqpërdorin me paranë publike”, tha ai.

Por cili është raporti me shefin e tij, Liburn Aliu. Ai ka mohuar të ketë pasur përplasje me ministrin Liburn Aliu. Tha se është shok që nga burgu i Serbisë.

“Raporti im me ministrin është raport jo vetëm raport ministër-zëvendësministër por është shumë më shumë se kaq sepse ne kemi një jetë që njihemi bashkë, jemi shok që nga burgu i Serbisë, kemi qenë bashkë në Komunën e Prishtinës dhe tash jemi bashkë edhe në Qeverinë e Kosovës. asnjë problem nuk e kemi mes vete, është tendencë e grupeve të caktuara që kanë interesa shumë të mëdha, sidomos në Ministrinë tonë që tentojnë të shkaktojnë situata të tilla”, tha tutje Durmishi./EO

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet