Abdixhiku takohet me Mandl: Një ndër zërat më të fuqishëm të Kosovës në Parlamentin Evropian

E publikuar: 23/09/2022 22:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abdixhiku-Lukas Mandl

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka takuar këtë të premte eurodeputetin austriak, Lukas Mandl, të cilin e ka cilësuar si mik të rrallë të Kosovës.

Abdixhiku thotë se Mandl në çdo paraqitje të tij flet për historinë e Kosovës, krimet e Serbisë dhe për të ardhmen e Kosovës si pak zëra tjera në Evropë.

“Lukas Mandl, eurodeputeti austriak, është një ndër zërat më të fuqishëm të Kosovës në Parlamentin Evropian. Në Kongresin e fundit të Partive Popullore Evropiane ai madje sponsorizoj rezolutën tonë për liberalizimin e vizave për Kosovën. Rezoluta morri mbështetjen e mbi 500 delegatëve aty”.

“Në çdo paraqitje të tij, kudo nëpër Evropë, ai flet për historinë e Kosovës, krimet e Serbisë; flet për të ardhmen e vendit tonë si pak zëra tjerë nëpër Evropë”.

Tutje, Abdixhiku ka publikuar pamje nga dreka me Mandl bashkë me bashkëpunëtorët e LDK-së, teksa thotë se e falënderuarn në emër të të gjithë kosovarëve.

“Miqtë e Kosovës, sikurse Lukas Mandl, janë të rrallë. Sot, me bashkëpunëtorë, drekuam me të në Prishtinë. Në emër të të gjithë kosovarëve, e falenderuam nga zemra për gjithë përkushtimin e treguar ndaj Kosovës dhe popullit tonë” ka shkruar Abdixhiku në Facebook.