Abdixhiku për 100 ditëshin e Kurtit: Kushërinjtë për dasma, u bënë profesionistët më të zot

29.06.2021 21:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abdixhiku për 100 ditëshin e Kurtit: Kushërinjtë për dasma, u bënë profesionistët më të zot

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku është deklaruar lidhur me 100 ditëshin e Qeverisë Kurti II. Abdixhiku tha se ky 100 ditësh i Qeverisë që s’është, s’shihet e s’bën.

Lumri Abdihxiku deklaroi se kjo qeveri ka mbushur 100 ditë, pa ndonjë rezultat e pa ndonjë shenjë që mbahet në mend.

Madje ai ka kujtuar edhe një deklaratë të bërë nga kryeministri Albin Kurti dikur e ku fliste për punësimet e familjarëve.

“Kushërinjtë për dasma”, Abdixhiku thotë se u bënë profesionistë ndër më të zot, transmeton lajmi.net.
“Siç kanë qeverisur komunat, po qeverisin edhe Qeverinë. Në tetor do t’i japim përgjigjen e parë kësaj paaftësie të dyfishtë”, shtoi ai.

Postimi i plotë:

100 ditëshi i Qeverisë që s’është, s’shihet, s’bën!
Qeveria Kurti po i mbushë 100 ditë, pa ndonjë rezultat e pa ndonjë shenjë që mbahet në mend. Fjalë plot, foto përplot, vepra askund – ky duhet të jetë një nga fillimet më dëshpëruese që Kosova ka pasur ndonjëherë.
Pritjet e mëdha për ndryshim u ballafaquan vërtetë me ndryshim – jo të problemeve të thella të vendit tonë, por të atyre që mbajnë karrige tjera sot. Mjaftuan 100 ditë për t’i parë se nuk dallojnë! Në pushtet, aktakuzat e pushtetarëve u bënë të parëndësishme më. Paradite në gjykatore, pasdite në Kuvend e Qeveri – në ligjerim për shtetin e fortë e shtetin e drejtë për të gjithë.
‘Kushërinjtë për dasma’, ndërsa, u bënë profesionistë ndër më të zot. Bordet e Postës, të Telekomit e të UjësjellësIt i mbushën të parat me të afërmit e vet. Të tjera ndërmarrje presin fatin e njejtë. Votat qytetarëve, bordet familjarëve – kjo është parulla e re. Pronto 2 në reprizë. Kapja vazhdon veç kapësit ndryshojnë!
Për 100 ditë Zajednica u bë Asociacion, e Bashkimi Kombëtar i pamundshëm më. Dialogut ju hoq kërkimfalja, negociatave vetëvendosja, e reciprocitetit e drejta universale – reciprociteti tani thanë s’është zgjidhja më e mirë më. ‘S’ka rrymë më për veriorë’ u bë edhe 11 milionë; polisa kufitre ndërroj paguesin por pagesën jo; barazia sociale u bë rikthim pensionesh në lëmoshë; e paga minimale u minimalizua tërësisht. Rimëkëmbja u bë mbyllje; mbyllja zgjedhje në Lezhë; kaos pritjeje këtu, protesta ambientale atje. Në letër vaksina përplot, por vaksina ende asnjë. Të fundit në Evropë; dhjetë herë më pak se secili vend në rajon. Po e arrijmë imunitetin kolektiv para vaksionimit masiv; dhe kësaj i kanë vënë emrin sukses.
Derisa Kryeministri është në dëlir prej pushteti e në transformim prej pushtetari, Ministrat e tij si gjënë askund; si sheh askund. Një armatë badihavgjinjësh në këto 100 ditë. Ata pak që shihen, prodhojnë një skandal a dy – përplasësh brenda, gaz i botës jashtë. Për arsyetim për çdo dështim gjithsesi mbajnë 20 vitet e shkuara – harrojnë se janë zgjedhur për vitet përpara. E shkuara ka marrë fund; e ardhmja s’po nisë dot.
E derisa ne vendnumërojmë me simbolikë e nisma letrash, ligje koti, e rikapje bordesh; vendet e rajonit po projektojnë porte e aeroporte, linja gazi e projekte infrastrukturore, spitale, stadiume e shkolla – mbajnë ide të mëdha sepse ëndërrojnë shumë. Qeverisë sonë i mungon edhe ëndrra edhe ideja. I kanë krejt por krejt çka japin është nga një ankim për secilin dështim.
Kuptimi i paaftësisë qeverisëse mund dhe të merr kohë, por do të ndodhë. Fryma do të bjerë sepse e thata s’qëndron gjatë dot. Popullizmi këtë ka. Flet po s’jep. Zhurmon por s’zhvillon. Ndalë por s’nisë. Ankon! Prandaj si i tillë merr fund shpejtë. Fundi i tij nisë në zgjedhjet lokale të tetorit. Ne kemi dëgjuar. Ju kemi dëgjuar mirë. Të pagabueshëm s’jemi por po përpiqemi. Prandaj dhe po ngrihemi; fort e në hapa të sigurt. Këta që i morrën krejt as s’ju shohin as s’ju dëgjojnë më; kanë familjarët e tyre për këtë. S’bëjnë sepse s’dijnë. Siç kanë qeverisur komunat, po qeverisin edhe Qeverinë. Në tetor do t’i japim përgjigjen e parë kësaj paaftësie të dyfishtë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


11 persona të lënduar pasi autobusi me mërgimtarë nga Kosova rrotullohet në Serbi

11 persona të lënduar pasi autobusi me mërgimtarë nga Kosova rrotullohet në Serbi

​Maqedonia Veriore me numrin më të lartë të rasteve që nga fillimi i epidemisë COVID-19

​Maqedonia Veriore me numrin më të lartë të rasteve që nga fillimi i epidemisë COVID-19

Ky është Muharrem Ibraj nga Gjakova që së bashku me babanë e tij kryenin krime ndaj shqiptarëve

Ky është Muharrem Ibraj nga Gjakova që së bashku me babanë e tij kryenin krime ndaj shqiptarëve

Kapet në flagrancë zyrtari i ministrisë, kërkoi dhe pranoi mijëra euro nga dy biznese

Kapet në flagrancë zyrtari i ministrisë, kërkoi dhe pranoi mijëra euro nga dy biznese

Skender Hyseni reagon pas ngritjes së akatakuzës ndaj tij

Skender Hyseni reagon pas ngritjes së akatakuzës ndaj tij

Obiliq: Theret me thikë një 14 vjeçar, humb shumë gjak

Obiliq: Theret me thikë një 14 vjeçar, humb shumë gjak

Përparim Rama infektohet me COVID-19

Përparim Rama infektohet me COVID-19

Kosova bëhet me oficere ndërlidhëse në State Department, kjo është diplomatja e emëruar

Kosova bëhet me oficere ndërlidhëse në State Department, kjo është diplomatja e emëruar

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, sot mbi 350 raste të reja me COVID-19

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, sot mbi 350 raste të reja me COVID-19

Stano: BE-ja po diskuton për sanksionet e mundshme ndaj Listës Serbe

Stano: BE-ja po diskuton për sanksionet e mundshme ndaj Listës Serbe

Sindikata e Policëve: Të gjithë ata që ngrenë dorë kundër Policisë, të marrin dënimin e merituar

Sindikata e Policëve: Të gjithë ata që ngrenë dorë kundër Policisë, të marrin dënimin e merituar

Kadri Veseli niset për në Hagë

Kadri Veseli niset për në Hagë

Ish-ushtari gjerman i UÇK-së – Kurtit: Pyeti amerikanët për pajisjet e sofistikuara

Ish-ushtari gjerman i UÇK-së – Kurtit: Pyeti amerikanët për pajisjet e sofistikuara

Malishevë: I shkaktoi të miturit lëndime trupore, i akuzuari pranon fajësinë

Malishevë: I shkaktoi të miturit lëndime trupore, i akuzuari pranon fajësinë

OBSH: 50% e evropianëve do të infektohen me Omicron gjatë dy muajve

OBSH: 50% e evropianëve do të infektohen me Omicron gjatë dy muajve

Në 38- vjetorin e rënies, kryeministri Kurti vizitoi familjet e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës

Në 38- vjetorin e rënies, kryeministri Kurti vizitoi familjet e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës