Abdixhiku mirëpret në takim ambasadorin Hovenier

08.06.2022 16:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abdixhiku mirëpret në takim ambasadorin Hovenier

Me ftesë të kryetarit të LDK-së, Lumir Abdixhiku sot në zyret e Lidhjes Demokratike të Kosovës, qëndroi ambasadori i ShBA-ve në Kosovë, Jeffrey Hovenier.

Ambasadori Hovenier zhvilloj një sesion bashkëbisedimi me zyrtarë të LDK-së që fokus të angazhimit kanë politikën e jashtme, zhvillimin ekonomik e integrimin euroatlantik.

Kryetari Abdixhiku dhe bashkëpunëtorët e tij me ambasadorin Hovenier biseduan për temat me interes nacional për Kosovën dhe partneritetin strategjik të vendit me SHBA-të. Me theks të veçantë, në këtë sesion u shtruan temat e proceseve integruese të Kosovës; dialogut të fascilituar nga BE; zhvillimin ekonomik e energjetik të Kosovës, qeverisjen e mirë, reformat në drejtësi si dhe partneritetin për mbrojtje e avancimin e FSK-së.

Duke e falënderuar ambasadorin Hovenier për mbështetjen që ShBA-të i kanë dhënë Kosovës në të gjitha etapat historike, kryetari Abdixhiku shprehu përkushtimin e LDK-së për avancimin e partneritetit jetik që Kosova ka me SHBA-të. Kryetari Abdixhiku shprehu qartë qëndrimin e LDK-së se Kosova duhet të marrë përgjegjësitë e saja në avancimin e agjendës euro-atlantike dhe marrjes së vendimeve me interes nacioanal për vendin. LDK do të kujdestarojë relacionet strategjike me ShBA-të në të gjitha etapat e ardhshme zhvillimore të Kosovës.

Ambasadori Hovenier shprehu gatishmërinë dhe vullnetin e administratës amerikane për të mbështetur Kosovën në sfera jetike të vendit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pozitë dhe opozitë kërkojnë nga BE-ja të përmbushë premtimin për liberalizimin e vizave

Pozitë dhe opozitë kërkojnë nga BE-ja të përmbushë premtimin për liberalizimin e vizave

“Kqyrëm n’sy, ke kujdes kur t’folsh me mua”, eskalon debati mes Haxhiut e Gashit

“Kqyrëm n’sy, ke kujdes kur t’folsh me mua”, eskalon debati mes Haxhiut e Gashit

Vuçiq bën drama një ditë para samitit: Do të luftojmë për vendin tonë, dorëzimi s’është opsion

Vuçiq bën drama një ditë para samitit: Do të luftojmë për vendin tonë, dorëzimi s’është opsion

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Kurti: Duam dhe duhet t’i thellojmë marrëdhëniet e shkëlqyera me Gjermaninë

Kurti: Duam dhe duhet t’i thellojmë marrëdhëniet e shkëlqyera me Gjermaninë

Vllahiu: Kurti e ka marrë vesh që realiteti nuk është ajo që shkruhet në libra

Vllahiu: Kurti e ka marrë vesh që realiteti nuk është ajo që shkruhet në libra

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij