Abdixhiku – Lajçakut: Dialogu të mbyllet me njohje reciproke, nën kufijtë aktualë dhe sipas rendit kushtetues

16.09.2021 14:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abdixhiku – Lajçakut: Dialogu të mbyllet me njohje reciproke, nën kufijtë aktualë dhe sipas rendit kushtetues

Në kuadër të vizitës së tij në Kosovë, përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogin Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak ka takuar kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku.

Në këtë takim është diskutuar për procesine dialogut Kosovë – Serbi, ku Abdixhiku ka theksuar se përfundimi i dialogut duhet të jetë me njohje reciproke, kufijtë aktual dhe rregullin kushtetues.

“Kryetari i LDK-së, z. Lumir Abdixhiku ka pritur sot në takim përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, z. Miroslav Lajcak. Temë e diskutimit ishte procesi i dialogut Kosovë – Serbi, me ç’rast kryetari Abdixhiku e ritheksoi qëndrimin e LDK-së që dialogu të përfundojë me marrëveshje përfundimtare e cila do të qojë në njohjen e ndërsjelltë të të dy vendeve, duke respektuar kufijtë aktual dhe rregullin kushtetues, si dhe në normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërshtetërore”, ka njoftuar LDK.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Konjufca takon ambasadorin e Italisë, Antonello De Riu

Konjufca takon ambasadorin e Italisë, Antonello De Riu

Borrell reagon pas zhvillimeve në Veri: Të papranueshme aksionet e njëanshme dhe të pakoordinuara

Borrell reagon pas zhvillimeve në Veri: Të papranueshme aksionet e njëanshme dhe të pakoordinuara

Prokuroria Themelore në Prishtinë ngre aktakuzë ndaj 12 personave

Prokuroria Themelore në Prishtinë ngre aktakuzë ndaj 12 personave

AGK reagon pas sulmeve ndaj gazetarëve në veri, i kërkon policisë t’iu ofrojë siguri

AGK reagon pas sulmeve ndaj gazetarëve në veri, i kërkon policisë t’iu ofrojë siguri

Bërnabiq, bashkësisë ndërkombëtare dhe NATO-s: “Ndaleni Kurtin”

Bërnabiq, bashkësisë ndërkombëtare dhe NATO-s: “Ndaleni Kurtin”

Qeveria e mbështet aksionin në veri: Kriminaliteti duhet të shkatërrohet

Qeveria e mbështet aksionin në veri: Kriminaliteti duhet të shkatërrohet

KMDLNJ: Gjykata Speciale nuk respekton gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare, kjo praktikë është diskriminuese

KMDLNJ: Gjykata Speciale nuk respekton gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare, kjo praktikë është diskriminuese

Kjo është gjendja e policëve dhe qytetarëve që kërkuan ndihmë mjekësore

Kjo është gjendja e policëve dhe qytetarëve që kërkuan ndihmë mjekësore

Qeveria me strategji për migrimin deri në vitin 2025

Qeveria me strategji për migrimin deri në vitin 2025

Miratohet koncept-dokumenti për vettingun, Kurti thotë se gjyqësori duhet të jetë i pavarur

Miratohet koncept-dokumenti për vettingun, Kurti thotë se gjyqësori duhet të jetë i pavarur

Qytetarët në veri kundërshtojnë aksionin kundër kontrabandës

Qytetarët në veri kundërshtojnë aksionin kundër kontrabandës

Policia me aksion në katër rajone të vendit, përfshirë edhe veriun

Policia me aksion në katër rajone të vendit, përfshirë edhe veriun

Server: Vuçiq nuk do ta zgjidh çështjen e Kosovës as këtë mandat, as mandatin tjetër

Server: Vuçiq nuk do ta zgjidh çështjen e Kosovës as këtë mandat, as mandatin tjetër

Iu gjetën mbi 200 kg mish me cilësi të dyshimtë, policia e arreston një person në Fushë Kosovë

Iu gjetën mbi 200 kg mish me cilësi të dyshimtë, policia e arreston një person në Fushë Kosovë

Kosova humb ndaj Gjeorgjisë

Kosova humb ndaj Gjeorgjisë

Arrestohet një person i kërkuar nga gjykata

Arrestohet një person i kërkuar nga gjykata