Abazoviqi thirret në seancë dëgjimore për shkak të votës për Kosovën në KiE

E publikuar: 27/04/2023 20:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Mali i Zi ka votuar pro pranimit të aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

E pikërisht kjo duket se i bëri pak ‘sherr’, kryeministrit Dritan Abazoviq.

Abazoviq do të thirret të jap llogari para deputetëve të Kuvendit malazez.

Seanca dëgjimore është caktuar më 3 maj.

Me sygjerimin e kryetarit të Komisionit për Marrëdhënie Ndërkombëtare, Miodrag Lekiq, kësaj séance mbështetje i kanë dhënë edhe deputetët e Partisë Popullore Socialiste, Frontik Demokratik .

Të hënën e 24 prillit, kërkesa e Kosovës për anëtarësim në KiE, shkoi në fazën e dytë.

Në Komiteti e Ministrave të Këshillit të Evropës, ajo pati 33 vota pro nga 46 sa votuan.

Vet numri një i ekzekutivit të Malit të Zi, gjatë qëndrimit të tij në Kosovës pati thënë se Kosova do të mbështetet në të gjitha nismat rajonale dhe evropiane.

Mali i Zi e ka njohur pavarësinë e Kosovës më 9 tetor 2008.