Abazoviq gjatë përplasjeve në Qeveri ka përmendur Veriun e Kosovës

E publikuar: 03/08/2022 22:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dritan Abazovic_REL
Share:

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, në seancën e qeverisë, gjatë diskutimit me ministrin e Jashtëm, Ranko Krivokapiq, për Traktatin Themelor me Kishën Serbe, tha se kushdo që dëshiron destabilizimin po ndihmon ndikimin rus në Mal të Zi duke përmendur me këtë rast ngjarjet e së dielës në Veri.

“Shpjegojuni komunitetit ndërkombëtar! Unë u kam shpjeguar dhe askush nuk ka kërkuar shtyrje të nënshkrimit të Marrëveshjes Themelore. U krijua konfuzion, u kërkuan sqarime, por askush nuk më kërkoi shtyrje. Ata e kuptuan çështjen, që veriun e Kosovës e kemi në tetor në Podgoricë, që Ivan Vukoviq të mbetet për të financuar televizionin e qytetit dhe për të përhapur fashizmin”, tha Abazovic.

Abazoviq e pyeti Krivokapiqin nëse mendon se gjithçka do të kthehet si ka qenë dhe se ai si kryeministër do të përdoret si një “lepur i ngrohtë”.

“A menduat se nuk do ta lexoja atë lojë, u gabuat, ky ishte qëllimi, thashë se çdo çështje e vështirë do të zgjidhej për njëqind ditë dhe u zgjidh, për sa i përket qeverisë së Malit të Zi”, tha Abazovic.

Abazoviq përsëriti se dikush dëshiron ta shtyjë Malin e Zi drejt destabilizimit.

“Duhet të vendosim nëse Mali i Zi do të jetë shtet peng i atyre që krijuan një perandori duke kontrabanduar narkotikë dhe cigare”, tha Abazovic dhe theksoi se keqardhja e tij e vetme është që Marrëveshja Themelore nuk është nënshkruar dy muaj më parë. Ai theksoi se nënshkrimi i Marrëveshjes Themelore është një hap i madh për Malin e Zi, si dhe se çdo çështje e rëndësishme është zgjidhur në 100 ditët e qeverisjes së tij.

Ai theksoi se pret që Krivokapiqi të ndjekë penalisht faktin se pretendon se Marrëveshja Themelore është jokushtetuese, por t’i kërkojë falje nëse del se nuk është kështu.

Mediat në Mal të Zi kanë raportuar se më 19 gusht do të mbahet seanca ku do të votohet mocioni i mosbesimit ndaj Abazoviq. Partia e Gjukanoviq ia ka kthyer shpinën shqiptarit dhe pritjet janë që ai të rrëzohet.