Abazi: Serbia duhet të ndryshoj dhe ta ndërroj qasjen ndaj rajonit

14.06.2022 00:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abazi: Serbia duhet të ndryshoj dhe ta ndërroj qasjen ndaj rajonit

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi tha se Serbia duhet të ndryshoj dhe ta ndërroj qasjen ndaj rajonit.

Abazi tha se mendimi për Kosovën në Serbi nuk ka ndryshuar, dhe po t’u jepej mundësia pa NATO’n këtu, serbët do të niseshin drejt Kosovës.

“Pse duhet ne t’i lëshojmë të gjitha hapësirat ku janë sidomos ku janë gjermanët, sepse është interes vital dhe i mirëkuptum që kontinenti i Evropës nuk ka stabilitet dhe zhvillim me vlera demokratike nëse kemi këtë Serbi këtu që është e lidhur direkt me Rusinë.

Nuk është Kosova që duhet të bëjë ndryshimin. Serbia duhet të bëjë ndryshimin e vetvetes dhe qasjes ndaj rajonit. A e patë protestën në Beograd, me qindra, mijëra serbë këndojnë për kthimin e Serbisë në Kosovë, dmth disponimi në Serbi nuk është ndërru, mendimi për Kosovën nuk është ndrru. Po tu jepet mundësia pa NATO-n këtu, serbët do të niseshin drejt Kosovës. Realisht asnjë gjë nuk ka ndryshu në Serbi, pse duhet me i besu Serbisë. Neve patjetër që në kursin tonë ndërkombëtar na nevojiten mbështetsit e agjendës sonë”, tha Abazi në emisionin ‘dPt te Fidani’ në T7.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Caktohet seanca e parë e Apelit të Speciales ndaj Gucatit e Haradinajt

Caktohet seanca e parë e Apelit të Speciales ndaj Gucatit e Haradinajt

Musliu: Mazhoranca në luftë me vetveten, duan të votojnë për Trustin, lideri i tyre suprem i thërret për rezistencë

Musliu: Mazhoranca në luftë me vetveten, duan të votojnë për Trustin, lideri i tyre suprem i thërret për rezistencë

Arben Limani, zyrtari i moçëm i AKP’së zgjidhet drejtor menaxhues i këtij institucioni

Arben Limani, zyrtari i moçëm i AKP’së zgjidhet drejtor menaxhues i këtij institucioni

Kusari – Lila: Seanca nuk u ndërpre nga mazhoranca, nuk e mbështesim tërheqjen e Trustit

Kusari – Lila: Seanca nuk u ndërpre nga mazhoranca, nuk e mbështesim tërheqjen e Trustit

Scholz: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE

Scholz: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE

PDK: Seanca u ndërpre në mënyrë abritrare, pikërisht kur pritej diskutimi për Trustin

PDK: Seanca u ndërpre në mënyrë abritrare, pikërisht kur pritej diskutimi për Trustin

Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe drejt normalizimit të marrëdhënieve

Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe drejt normalizimit të marrëdhënieve

Të premten ZRRE-ja shqyrton licencën e “Elektroseverit”

Të premten ZRRE-ja shqyrton licencën e “Elektroseverit”

Nagavci thotë se këtë vit tekstet shkollore do të shpërndahen me kohë

Nagavci thotë se këtë vit tekstet shkollore do të shpërndahen me kohë

Kurti premton punësim të komuniteti rom, përmend ndarjen e bursave dhe granteve

Kurti premton punësim të komuniteti rom, përmend ndarjen e bursave dhe granteve