A e thumboi Thaçi, Kurtin kur i tha Ramës të kujdeset për Kosovën

28.04.2021 21:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A e thumboi Thaçi, Kurtin kur i tha Ramës të kujdeset për Kosovën

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama mbrëmë ka publikuar letrën që ish-Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka shkruar atij nga qelia në Hagë. Letrat që janë shkëmbyer midis Ramës dhe Thaçit kanë nxitur reagime.Në një ditë të veçantë i dërgoi urime.

Edi Rama me rastin e pavarësisë së Shqipërisë vitin e kaluar ndau kohën për t’ja uruar pavarësinë ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit i cili ndodhet në Hagë.E duket se Rama po e kujton shpesh Thaçin dhe publikisht po e uron në raste të tilla.Me rastin e ditëlindjes së Thaçit, Rama ia dërgoi një letër e cila e dëshmoi edhe një here miqësinë e tyre.

Mirëpo gjatë së martës duket se ish-presidenti Hashim Thaçi ia ktheu letrën Ramës me një urim tjetër për fitoren e Ramës në zgjedhjet parlamentare në Shqipëri.

Por këto urime nuk po ju duken të gjithëve qëllimmira.

Analisti politik Bekim Kabashi po thotë se Edi Rama në mënyrë indirekte afërsinë e tij ndaj Thaçit po e përdor kundër kryeministrit Albin Kurti.“Publikimi që Rama ia bëri letrës së tij duke ia uruar ditëlindjen Thaçit ishte gjatë fushatës elektorale.

Aty kishte një mesazh indirect ndaj Kurtit, sepse Kurti ishte ai që e kishte provokuar situatën duke garuar me partinë e tij në zgjedhjet politike”, tha ai.E Kabashi duket sikur ka nxjerrë një kuptim nga vetë fjalët që thuhen në letrën e Thaçit për Ramën.

“Brenda rreshtave i drejtohet Ramës të ketë kujdes për Kosovën ku jep mesazhin e mosbesimit ndaj Kurtit i cili është ai që duhet të ketë kujdes sepse është kryeministër i Kosovës, është ai që e kanë zgjedhur qytetarët dhe ia kanë besuar pushtetin edhe kujdesin për këtë vend”, shtoi ai.

Mirëpo sa i përket marrëdhënies së Thaçit dhe Ramës, ish-këshilltari i Thaçit, Ardian Arifaj thotë që të dy përherë kishin raporte të mira me njëri-tjetrin. Madje Arifaj shton se Thaçi sa herë kishte mundësi takohej me Edi Ramën.

E sipas Arifajt të gjitha kuptimet tjera që mund të nxjerren nga miqësia e këtyre dy figurave janë spekulime.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Krasniqi viziton Shtimen, lavdëron punën e Ismajlit

Krasniqi viziton Shtimen, lavdëron punën e Ismajlit

Në këto komuna KEDS paralajmëron ndërperje të rrymës

Në këto komuna KEDS paralajmëron ndërperje të rrymës

Sekretarja Albright e fton ministrin Mehaj për vizitë në ShBA

Sekretarja Albright e fton ministrin Mehaj për vizitë në ShBA

Qeveria e Kosovës: Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë 

Qeveria e Kosovës: Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë 

Policia ndalon kontrabandën në Jarinje – gjenden 86 palë pantallona në një autobus

Policia ndalon kontrabandën në Jarinje – gjenden 86 palë pantallona në një autobus

KMLDNJ: Pro bashkëpunimit rajonal, vetëm kur të sqarohet e kaluara

KMLDNJ: Pro bashkëpunimit rajonal, vetëm kur të sqarohet e kaluara

Bideni thotë se ka vozitur kamion me 18 rrota, televizioni amerikan i kërkon dëshmi

Bideni thotë se ka vozitur kamion me 18 rrota, televizioni amerikan i kërkon dëshmi

Blerim Reka: Në Shkup u varros “Mini-Shengeni”

Blerim Reka: Në Shkup u varros “Mini-Shengeni”

Gjykata e dënon me gjobë ish-komandantin e stacionit policor në Gjakovë

Gjykata e dënon me gjobë ish-komandantin e stacionit policor në Gjakovë

Osmani, Kurti dhe Konjufca shkojnë në Gjakovë për ngushëllime tek familja e nënës dhe bijës që vdiqën në tragjedinë në Kroaci

Osmani, Kurti dhe Konjufca shkojnë në Gjakovë për ngushëllime tek familja e nënës dhe bijës që vdiqën në tragjedinë në Kroaci

Serbia ‘i fal’ të gjitha autokracitë që nuk e njohin Kosovën 

Serbia ‘i fal’ të gjitha autokracitë që nuk e njohin Kosovën 

12 mijë e 123 doza të vaksinave kundër COVID-19 janë dhënë në 24 orët e fundit në Kosovë

12 mijë e 123 doza të vaksinave kundër COVID-19 janë dhënë në 24 orët e fundit në Kosovë

Raporti i fundit nga IKSHPK, rritet edhe më shumë numri i rasteve të reja me COVID-19

Raporti i fundit nga IKSHPK, rritet edhe më shumë numri i rasteve të reja me COVID-19

​Specializantët kërkojnë pagesën e kujdestarive dhe ditëve të festave

​Specializantët kërkojnë pagesën e kujdestarive dhe ditëve të festave

Mërgimtari ia hodhi një shishe para oborrit, nervozohet qytetari: A guxon në Zvicër kështu

Mërgimtari ia hodhi një shishe para oborrit, nervozohet qytetari: A guxon në Zvicër kështu

Reagon Bahtiri: Agimi ka qenë, është dhe do të jetë në krye Mitrovicës

Reagon Bahtiri: Agimi ka qenë, është dhe do të jetë në krye Mitrovicës